GeriAvrupa Türkiye'nin dinlendiğini en iyi bilen Steinmeier
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin dinlendiğini en iyi bilen Steinmeier

Türkiye'nin dinlendiğini en iyi bilen Steinmeier
refid:27065728 ilişkili resim dosyası

Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier, Türkiye'nin dinlendiğini biliyor muydu?

ALMAN Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Türkiye'nin Alman istihbaratı tarafından dinlendiğini biliyor muydu? Steinmeier, ZDF televizyon kanalına verdiği demeçte dinleme olayını mevkidaşı Davutoğlu'nun telefonu üzerine öğrendiğini ve bu konuda tam net bilgisi olmadığını söyledi. Haftalık haber dergisi “Spiegel” pazartesi günü piyasaya çıkan yeni sayısında, Türkiye'nin dinlendiğini en iyi Steinmeier'in bildiğini yazdı.

STEINMEIER BİLİYORDU

Dergi Alman Dış İstihbarat Servisinin (BND) 1976'dan beri Türkiye'yi dinleme listesine aldığını, SPD-Yeşiller hükümeti döneminde ise güncel profil olarak listeye konulduğunu belirtti. Dergi, bu dönemde Başbakanlığın istihbarattan sorumlu şefinin bugünkü Dışişleri Bakanı Steinmeier olduğuna dikkat çekti. Güncel profil listesinde 80 ülkenin bulunduğu, bunlardan Türkiye'yle birlikte 30 ülkenin ana hedef ülke olarak sınıflandırıldığı kaydedilen haberde, bu çok gizli belgeyi sadece başbakanlık, dışişleri, savunma ve ekonomi bakanlıklarının bildiği vurgulandı.

TÜRKİYE BÜYÜKELÇİLİĞİNE

Derginin haberine göre Türkiye'nin dinlenmesi haberi en çok Alman Dışişlerini rahatsız etti. Çünkü Alman Dışişleri kısa bir süre önce Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği de dahil tüm yabancı elçiliklere bir uyarı notası gönderdi ve Almanya'da görev yapan istihbaratçıların isimlerini istedi. Bir süre önce ABD'nin Almanya'yı dinlediği skandalı üzerine “No-Spy” (Dinlemeye hayır) sözleşmesi isteyen Almanya'nın şimdi Türkiye'nin bu talebini geri çevirmek için çok iyi gerekçeler düşünmesi gerektiği belirtildi.

Türkiyenin dinlendiğini en iyi bilen Steinmeier Almanya Türkiye'yi Schmidt'ten beri dinliyor


Yorumları Göster
Yorumları Gizle