GeriAvrupa Türkiye’den sınır dışı etti... DEAŞ’lı Alman'a Frankfurt'ta gözaltı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye’den sınır dışı etti... DEAŞ’lı Alman'a Frankfurt'ta gözaltı

Türkiye’den sınır dışı etti... DEAŞ’lı Alman'a Frankfurt'ta gözaltı

Türkiye’nin sınır dışı ettiği terör örgütü DEAŞ üyesi Alman kadın Lorin I., dört çocuğuyla dün akşam Frankfurt Havalimanı’na iner inmez gözaltına alındı. Kadının çocukları ise gençlik dairesine teslim edildi.

TÜRKİYE, 11 Kasım’da başladığı DEAŞ’lı teröristleri sınır dışı işlemlerine devam ediyor. Türk Hava Yolları’na ait bir uçakla dün akşam geç saatlerde Frankfurt Havalimanı’na inen 30 yaşındaki Lorin I., iner inmez gözaltına alınırken, yanındaki dört çocuğu ise gençlik dairesine teslim edildi. Suriye’ye gitmeden önce Aşağı Saksonya Eyaleti’nde ‘terör örgütü üyeliği’ gerekçesiyle hakkında soruşturma yürütülen Lorin I. ile ilgili Türkiye’den Alman yetkililere önceden bilgi verildiği belirtildi.
Lorin I.’nın çocuklarının ikisinin bu yılın nisan ayında ikiz olarak dünyaya geldikleri, diğer ikisinin ise 2 ve 3 yaşında oldukları açıklandı. Lorin I.’nın, Suriye’ye birlikte gittiği kocasının ise DEAŞ saflarında çatışırken öldüğü açıklandı.
Alman güvenlik birimlerinin tespitlerine göre Lorin I. 2014’te Türkiye üzerinden Suriye’ye geçti. Barış Pınarı Harekâtı sırasında yakalanan Lorin I., Türkiye’de polise verdiği ifadede DEAŞ’la bağlarını kopardığını iddia etti.

ÇOCUKLARIYLA GİDENE DAHA AĞIR CEZA TALEBİ
Hessen Eyaleti Adalet Bakanı Eva Kühne-Hörmann, DEAŞ saflarında savaşmak veya savaşçılara destek vermek amacıyla çatışma bölgelerine çocuklarıyla birlikte gidenlerin ayrıca cezalandırılmaları gerektiğini söyledi. Kühne-Hörmann, “Çocuğunu dini açıdan aşırılık yanlısı bir şekilde eğiten, çatışma alanlarındaki sağlık tehlikelerine kasten maruz bırakan veya çocuklarını IŞİD’in eğitim yöntemlerine teslim edenlere ayrıca ceza uygulanmalı” diye konuştu.
Kasım ayında da DEAŞ şüphelisi bir kadın üç çocuğuyla birlikte Türkiye’den sınır dışı edilmiş ve Almanya’ya gelmişti. Kadın hakkında ‘yabancı bir terör örgütüne üye olmak’ ve ‘velayet görevini ihlal etmek’ suçlamalarıyla soruşturma açıldı.

DEAŞ’LI İADESİ 11 KASIM’DA BAŞLADI
Türkiye İçişleri Bakanlığı tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada yabancı terörist savaşçıların ülkelerine iadelerine devam edildiği belirtilerek, “Bu kapsamda bugün (dün) 5 Almanya vatandaşı ülkesine sınır dışı edilmiştir” denildi.
Türkiye, yabancı DEAŞ şüphelilerini ülkelerine göndermeye 11 Kasım’da başlamıştı. Türkiye kamuoyuna yansıyan bilgilere göre 11 Kasım’da bir zanlıyı, 14 Kasım’da yedi kişilik bir aileyi ve 15 Kasım’da da iki kadını Almanya’ya sınır dışı etti. 19 Kasım’da Hollanda’ya iki kadın sınır dışı edilmişti. DEAŞ şüphelilerinin sınır dışı edildiği ülkeler arasında Danimarka ve ABD de bulunuyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle