GeriAvrupa Türkiye'de emeklilik Karlsruhe'de konuşuldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de emeklilik Karlsruhe'de konuşuldu

Türkiye'de emeklilik Karlsruhe'de konuşuldu
refid:24727564 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Karlsruhe kentinde ''Türkiye'de emeklilik'' konulu toplantı yapıldı. İstanbul Barosuna kayıtlı Sosyal Güvenlik alanında uzman avukat Serhat Koca Karlsruhe DİTİB Merkez Camii'inde düzenlenen toplantıda Türkiye'de emekli olabilme koşullarıyla ilgili bilgi verdi.

Bilgilendirme toplantısında, “Türkiye'de çalışsın ya da çalışmasın Alman vatandaşı da olsa her insan dava yoluyla SSK'dan emekli olabilir” diyen Koca, bunun için dava açılması gerektiğini söyledi.
Ancak dava yoluyla mümkün olan SSK’dan emekliliğin avantajını da şöyle açıkladı:

“Davanın açılımı da şudur: Koca, konuşmasında özellikle 8 Mayıs 2008 yılında yürürlüğe giren yeni emeklilik yasasını anlatırken “3201 sayılı yasanın bazı bölümlerini değiştiren 5754 sayılı yeni yasa ile özellikle günlük 3.5 Dolar üzerinden borçlanma yerine 1.1.2009 ile 30.06.2009 tarihine kadar günlük en düşük 7.10 TL, en yüksek 46.15 TL yeni borçlanma miktarı saptanmıştır” dedi.

Avukat Serhat Koca, güncel sosyal güvenlik uygulamaların anlatırken, herhangi bir işte çalışmayan eşlerin de 20 yıllık süre için primlerini toptan yatırdıkları takdirde, Türkiye’den emekli aylığı almaya hak kazandıklarını hatırlattı. Emeklilikte kesin dönüşün koşulunun kaldırıldığına dikkati çeken Koca” son yıllarda gurbetçilerin bulundukları ülkelerde yaşamayı tercih etmeleri üzerine kesin dönüş şartı işlemez hale geldi” dedi.

Koca’nın verdiği bilgilere göre Almanya’da yaşayan ve hiçbir işte çalışmayan bir kişi Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu’na günlük 7.10 TL üzerinden 25 yıllık toplu prim ödemesi yapması gerekiyor ki buda yaklaşık 32 bin Euro’yu buluyor. Bu toplu ödemeyi yapan 550 TL dolayında emekli aylığı alabiliyor. Sosyal Güvenlik alanında uzman avukat Serhat Koca, bilgilendirme toplantısını, önemli bir konuya daha dikkat çekerek bitirdi: Artık “nereden bilecekler” döneminin bittiğine işaret eden Koca, Türkiye ile Almanya arasında yapılan anlaşma ile mal varlığından alınan yardımlara kadar her türlü bilginin karşılıklı olarak paylaşıldığını söyledi.

Avukat Koca son olarak da vatandaşlarımızı uyardı. Konuyu mutlaka uzman bir avukata danışmalarını önerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle