Türkiye seyirci avantajını kaybetti

Ali VARLI / BERLİN
08.07.2015 - 13:51 | Son Güncelleme:

12 Dev Adam, Avrupa Şampiyonası'nda Almanya maçında seyirci desteği olmadan sahaya çıkacak. Türklerin maç biletlerine ilgi göstermemesi nedeniyle satışa çıkarılan 14 bin biletin tamamını Almanlar satın aldı. 200 Bin Türkiye kökenlinin yaşadığı Berlin'de Türklerin biletlere ilgisizliği Alman yetkilileri de şaşırttı.

Avrupa Basketbol Şampiyonası'na dört ayrı ülke evsahipliği yapacak.

5-20 Eylül 2015 tarihleri arasında Almanya, Fransa, Hırvatistan ve Letonya'da ortaklaşa düzenlenecek olan 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na Türk Milli takımı da katılacak.

Türkiye grup maçlarını Berlin'de oynayacak. 5-10 Eylül tarihleri arasında oynanacak maçlarda Türkiye, evsahibi Almanya, İtalya, İzlanda, İspanya ve Sırbistan ile aynı grupta yer alıyor.

ALMANYA MAÇININ BİLETLERİ TÜKENDİ

Avrupa Basketbol Şampiyonası maçları 14 bin seyirci kapasiteli O2 Arena'da oynanacak. Türkiye'nin 8 Eylül'de evsahibi Almanya ile yapacağı maçın biletleri ise çoktan tükendi.

Biletlerin tamamına yakınını da Alman taraftarlar aldı. Yaklaşık 200 bin Türkiye kökenlinin yaşadığı Berlin'de 12 Dev Adam, Almanya karşısında seyirci desteğini almadan oynayacak. Kentte yaşayan Türkler ise adeta uyudu. Biletlerin tamamı tükendi. Böylece şampiyonanın Berlin'de yapılacak maçlarında Almanya'dan sonra ikinci evsahibi takım olarak bakılan Türk milli takımı önemli avantajı kaybetti.
12 Dev Adam, Dirk Nowitzki gibi dünya yıldızı bir oyuncunun da formasını giydiği Almanya karşısında 14 bin seyircinin baskısını da hissedecek. Ve bu maçta yalnız kalacak.

TÜRKLER ŞAŞIRTTI

Türklerin şampiyonaya ilgi göstermemelerine Almanya Basketbol Federasyonu yetkilileri de şaşardı. Türklerin, Almanya ile oynayacakları maç da dahil diğer dört karşılaşmada takımlarının arkasında olacağını hesaplayan Alman basketbol federasyonu yetkilileri, gereken ilgiyi görmeyince 100 kez Alman milli takımında onayan ve şimdilerde Alba Berlin Sportif Direktörlüğü yapan Mithat Demirel'e yakındı.

Türklerin şampiyonaya ilgisiz kalmasına üzüldüğünü söyleyen Mithat Demirel “Gerçekten ilginin düşüklüğü şaşırtıcı. Oysa Fenerbahçe ve Galatasaray takımlarının daha önce Alba Berlin ile Berlin'de yaptıkları maçlarda Türk taraftarlar takımlarını yalnız bırakmıyordu” dedi.

Almanya maçının tüm biletleri tükenirken, Türkiye'nin diğer maçları için hala bilet almak mümkün.

Türkiye seyirci avantajını kaybetti

TÜRKİYE'NİN MAÇ PROGRAMI

Türkiye, Almanya, İtalya, İspanya, Sirbastan ve İzlanda gibi Avrupa Basketbolunun söz sahibi milli takımlarıyla anı grupta bulunuyor. Tüm maçlar Berlin O2 Arena'da oynanacak. 12 Dev Adam ilk maçını 5 Eylül saat 21.00'de İtalya ile oynayacak. Bir gün sonra aynı saate bu kez rakip İspanya. 8 Eylül'de Almanya ile saat 17.15'te karşılaşacak olan Türkiye, 9 Eylül'de saat 14.30'da Sırbistan ile karşı karşıya geliyor. Grubundaki son maçını da İzlanda ile saat 21.00'de yapacak.

Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı