GeriAvrupa Türkiye kökenli politikacıların kurduğu parti ‘sahte haber kampanyasıyla’ suçlanıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye kökenli politikacıların kurduğu parti ‘sahte haber kampanyasıyla’ suçlanıyor

Türkiye kökenli politikacıların kurduğu parti ‘sahte haber kampanyasıyla’ suçlanıyor

Hollanda’da Türkiye kökenli politikacıların kurduğu DENK Partisi, geçen yıl yapılan genel seçimler öncesi, aşırı sağcı lider Geert Wilders’i itibarsızlaştırmak için yalan haber kampanyası düzenlemekle suçlanıyor.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, DENK’in kampanya sorumlusu ve liderlerinden Farid Azarkan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hollanda Radyosu’na göre, 15 Mart 2017’de yapılan parlamento seçimleri öncesi DENK, Wilders’i hedef alan bir yalan haber kampanya planladı.
Partinin kampanya sorumlusu Farid Azarkan’ın talimatıyla hazırlandığı belirtilen kampanyaya göre, Wilders’in adıyla, “15 Mart’tan sonra Hollanda’yı temizleyeceğiz” sloganıyla ilan verilecekti. Azarkan, bu kampanyayı yürütmesi için Eduard Nandelall adlı tasarımcı ile anlaştı. Ancak partinin kurucuları Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk ile yapılan görüşmeden sonda ilan vermekten vazgeçti.
Buna rağmen, hazırlanan ilan taslağı çeşitli haber sitelerinde yayınlandı. İlan metnine tıklayan okuyucular buradan aşırı sağcı PVV’nin resmi internet sitesine ulaştı. Azarkan, hazırlık aşamasında kampanyadan vazgeçildiğini belirterek, taslak metnin Nandelall tarafından medyaya verildiğini öne sürdü.

DENK DAVA AÇACAK
Tasarımcı ise bu bilgileri DENK yöneticisinin talimatı üzerine medyayla paylaşıldığını savunarak, ismini zedelediği gerekçesiyle Farid Azarkan hakkında dava açtı.
Azarkan hakkında bir başka dava da Wilders tarafından açıldı. Wilders, tasarımcı Nandelall’ın kendisinden özür dilediğini ve her şeyi DENK’in talimatı ile yapıldığını söyledi. Aşırı sağcı lider, partisine yönelik iftira nedeniyle DENK yöneticisinin cezalandırılmasını istedi.
DENK, yalan haber kampanyası konusundaki bazı belgelerin yasa dışı yollarla elde edildiğini belirterek, haberi yayınlayan medya mensuplarına yönelik dava açmaya hazırlanıyor.
Gazeteciler ise bu konuda ellerinde farklı dokümanlar, konuşma kaydı ve banka bilgileri bulunduğunu belirtiyor. DENK’in 150 üyeli Hollanda Meclisi’nde 3 sandalyesi bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle