GeriAvrupa Türkiye kökenli 5 aday Hessen Meclisinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye kökenli 5 aday Hessen Meclisinde

Türkiye kökenli 5 aday Hessen Meclisinde

Almanya’nın 4.4 milyon kayıtlı seçmene sahip Hessen Eyaletinde pazar günü yapılan seçimlerde çok sayıda Türkiye kökenli aday da farklı partilerden yarıştı. Büyük partiler CDU ile SPD’nin hezimete uğradığı, kıyasıya bir seçim kampanyasının sonunda 5 Türkiye kökenli aday meclise girmeyi başardı.

CDU’dan 2010’da yedek listeden ilk kez eyalet meclisine giren İsmail Tipi, 2013 seçimlerinde olduğu gibi bu seçimde de Offenbach Land 45’inci Seçim Bölgesi’nde doğrudan oylarla yeniden meclise girmeye hak kazandı. Tipi, Eyalet Meclisinde üçüncü dönem milletvekili olarak görev yapacak. SPD listesinden Turgut Yüksel de yeniden meclise girmeyi başardı. 2008 seçimlerinde meclise giren Turgut Yüksel, 2009 erken seçiminde meclis dışında kalmıştı. 2013’te ise rakip adaya karşı yarışı kaybeden Yüksel, partinin listesi üzerinden meclise tekrar girdi.

SOSYAL MEDYADAN DUYURDU
Yeşiller listesinden yarışan Taylan Burcu ilk kez Hessen Eyalet Meclisine girdi. Zaferini sosyal medya üzerinden duyuran Burcu, “Sevgili arkadaşlar ve dostlar, sonuçlar (hemen hemen) belli oldu. Çok mutluyum, milletvekili seçildim. Sizlere olağanüstü desteğiniz, yardımınız ve tabii ki oylarınız için canı gönülden teşekkür ederim! İnsanlarımız ve toplumumuz için verdigim mücadeleye -bundan sonra Hessen milletvekili olarak- bütün enerjimle devam edeceğime sizlere söz veriyorum” dedi.

YANKI PÜRSÜN İLK KEZ GİRDİ
FDP listesinden 11’inci sırada yarışan Yankı Pürsün de yoğun bir seçim kampanyasının sonuçlarını aldı. Seçim kampanyasında eğitim, uyum ve ulaşım konularına ağırlık veren Pürsün, ilk kez Hessen Eyalet Meclisi milletvekilliğini kazandı. Türkiye kökenli beşinci milletvekili ise Sol Parti’den Saadet Sönmez oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle