'Türkiye ile vize serbesitsinin hızlandırılması kararı delilik'

AA
16.10.2015 - 14:44 | Son Güncelleme:

İngiltere'de göçmen ve Avrupa Birliği karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) lideri Nigel Farage, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Türkiye ile vize serbestisi sürecini hızlandırma kararını "delilik" olarak nitelendirdi ve "buna izin verilirse İngiliz halkı Noel'de hindi olacaktır" dedi.

Aynı zamanda Avrupa Parlamentosu üyesi olan Farage, Brüksel'den konuya ilişkin yayınladığı açıklamada, "Komisyonun teklifi deliliktir. 75 milyon Türk vatandaşı için sınır gerekliliklerini yumuşatmak, AB'nin yaptığı bir deliliktir" dedi.

Maddi, güvenlik ve kültürel çerçevede atılan adımın yanlış olduğunu savunan Farage, İngilizce'de hem Türkiye hem de hindi anlamına gelen "turkey" kelimesini kullanarak, "Eğer Cameron buna izin verirse, İngiliz halkı Noel'de hindi olacaktır. Bu karar AB'den ayrılmak için başka bir nedendir" ifadelerini kullandı.

Vize serbestisinin Schengen bölgesinde olmayan İngiltere'yi doğrudan etkilemesi beklenmiyor. Konunun hatırlatılması üzerine UKIP basın biriminden yapılan açıklamada, "Bu durumun İngiltere'yi nasıl etkileyeceğini bilemezsiniz. Schengen vizesi olanlara İngiltere'ye sınır geçişlerinde hoşgörülü davranılıyor" denildi.

İngiltere Başbakanı David Cameron, ülkesinin 1973 yılından bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini 2017 yılı sonundan önce referanduma sunmak istiyor.

Brüksel'de yapılan AB liderler zirvesinin ardından dün akşam açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, "Türk ortaklarımızla vize serbestisini hızlandırma konusunda anlaştık. Ancak bu, temel kriterlerden uzaklaşacağımız anlamına gelmiyor. Türkiye için başka bir kriter olmayacak. 2016 baharında ilerlemeyi ele alacağız" demişti.

Juncker ayrıca, Türkiye ile AB Komisyonu arasında bir anlaşma sağlandığını ve sığınmacıların Türkiye'de kalması ve Avrupa'ya gelmelerinin engellemesi konusunda prensipte anlaştıklarını ifade etmişti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı