GeriAvrupa Türkiye ile Almanya dost mu?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  17
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye ile Almanya dost mu?

Türkiye ile Almanya dost mu?

Bir haftadır Almanya’nın gündemi Türkiye’yi dinleme skandalı ve Kuzey Irak’a silah yardımıyla meşgul.

Dinleme olayı iki ülke arasındaki ilişkilerde sadece derin yara açmakla kalmadı. İlişkilerin ciddi biçimde sorgulamasına yol açtı. Özellikle Türkiye açısından...

Türkiye ile Almanya dost mu

Türkiye Almanya’yla kendini dost ülke olarak görüyordu. Türkiye dinleme olayıyla, Almanya’nın dost ülke listesinde olmadığını öğrendi ve şimdi bunun şokunu yaşıyor.

Başbakan Merkel, “Dostlar gizli dinlenmez” sözünün Amerika için geçerli olduğunu söyleyerek, Türkiye’nin dost ülke kategorisinde olmadığını açıkça ifade etti. Oysa iki ülkenin dost olmaması için hiçbir gerekçe yok. Yaklaşık üç milyon Türk, Almanya’da, 20 bini aşkın Alman, Türkiye’de yaşıyor. Almanya Türkiye’nin ihracatında birinci ülke. Her yıl 5 milyonu aşkın Alman turist Türkiye’yi ziyaret ediyor.

Aslında iki ülke arasındaki ilişkiler Başbakan Erdoğan hükümeti döneminde iyi yönde ilerliyordu. Gezi olayları, Almanya’nın Türkiye’ye ve hükümete bakışını yeniden gözden geçirmesine yol açtı.
Almanya AB ile müzakerelerde yeni faslın açılmasını erteletti. Cumhurbaşkanı Gauck’un Türkiye’yi ziyaretinde “İtiraf ediyorum, gelişmeler beni korkutuyor” sözü ve ardından Başbakan Erdoğan’ın sert yanıtı ilişkileri biraz daha soğuttu. Ardından Erdoğan’ın Köln konuşması öncesinde Merkel’le buluşma planı suya düştü. Buna Cem Özdemir ile Başbakan Erdoğan arasındaki atışma eklendi.

Yeşiller Eşbaşkanı Özdemir, Erdoğan’a “Toplumu kutuplaştırıyor” dedi. Başbakan Erdoğan, Özdemir’e “Sözde Türk” diye karşılık verdi. Alman Dışişleri Bakanlığı Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nu çağırıp açıklama istedi.

İki ülke arasında bu soğuk rüzgarlar eserken, geçen hafta sonu ortaya çıkan Almanya’nın Türkiye’yi istihbaratı aracılığıyla dinleme skandalı ipleri iyice gerdi. Bu gerginlik çok fazla dışarıya yansımıyor, daha doğrusu yansıtılmamaya çalışılıyor. Ama perde arkasında gelişmeler çok farklı.

İki ülke arasındaki ilişkiler içten kaynıyor. Almanya ipleri koparmamak için bir açıklama yapmaya yanaşmıyor. Alman Dışişleri, Türkiye konusunda çok hassas. Dışişleri Bakanı Steinmeier’in mevkidaşı Ahmet Davutoğlu’nun telefonda çok kızgın olduğunu söylemesi, sinirlerin gergin olduğunun ipuçlarını veriyor. Kuzey Irak’a insani yardım götüren Alman hava kuvvetleri uçağına Türkiye’nin ara iniş iznini geciktirmesi, teknik nedenden ötürü denildi.

Ama dün Kuzey Irak’a insani yardım taşıyan Alman askeri uçağı Türkiye üzerinden değil, doğrudan Erbil’e uçtu. İki ülke arasına güvensizlik girmiştir. Bu güvensizliğin kaynağını iki ülke, birbirine küserek değil, konuşarak tespit edebilir. Ama şu da bir gerçek. Almanya’nın NATO ülkesi olarak sadece Türkiye’yi dinlemesi bu güvensizliğin önündeki en önemli engeldir. İki ülke birbiriyle soğuk ilişkileri devam ettirme lüksüne sahip değil.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle