Türkiye’den çocuk parası

Celal ÖZCAN
13.01.2015 - 00:30 | Son Güncelleme:

Resmi temaslarda bulunmak üzere Berlin’e gelen Davutoğlu, Avrupalı Türklere önemli vaatlerde bulundu. Davutoğlu, Avrupa’daki vatandaşlara da Türkiye’deki gibi çocuk parası vaat etti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Berlin’de Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle basına kapalı kahvaltıda buluştu.

Davutoğlu, Avrupa’da yaşayan vatandaşlara vaatlerde bulundu. Bu yıl yapılacak seçimlerde yurt dışında oy kullanmada kolaylık sağlanması için YSK ile görüşmeler yapıldığını belirten Davutoğlu, genel seçimlerde oy kullanıma işlemi Cumhurbaşkanı seçimindekine göre çok daha kolay olacağını söyledi.

İşte Davutoğlu’nun vaatleri:

- Seçimlerde oy kullanmak çok daha kolaylaştırılacak.
- Bir sonraki seçimlerde Avrupa ayrı bir seçim bölgesi olması için çalışmalar yapılacak.
- Türk vatandaşları, maruz kaldıkları insan hakları ihlallerini bildirmesi için telefon hattı kurulacak.
- Maddi durumu yetersiz Türk vatandaşlarına, açtıkları davalarda, mahkeme ve avukat masrafları konusunda destek verilecek.
- Konsolosluklarda adalet ve aile müşavirlikleri açılacak. Bu müşavirlikler vatandaşlara aile sorunlarında destek sunacak.
- Eğitim ataşelikleri güçlendirilecek. Avrupa’da yaşayan vatandaşların çocuklarının daha iyi eğitim alması konusunda teşvik edilecek.
- Almanya ile Türkiye arasında gençlik köprüsü kurulacak. Alman ve Türk gençleri Türkiye’ye giderek Türkiye’yi yakında tanımamaları sağlanacak.

ÇOCUK PARASI

Bu vaatler arasında en dikkati çekeni ise çocuk parası vaadi oldu. Başbakan Türkiye’den çocuk parasıDavutoğlu Türkiye’de başlattıkları gibi Avrupa’da da yaşayan Türk vatandaşlarına da bir kereye mahsus çocuk parası vereceklerini söyledi. Türkiye’de olduğu gibi birinci çocuğa 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuğa da 600 lira verileceğini söyledi. Eğer ebeveyn çocuk için açtığı banka hesabında 100 bin TL para biriktirirse devlet yüzde 15 yardım yapacak.


TÜRKİYE'NİN SUÇU SURİYE'YE KOMŞU OLMAK MI

İKİ başbakan görüşmenin ardından, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başbakan Davutoğlu, bir Alman gazetecinin Türkiye’nin Suriye sınırından teröristlerin kontrolsüzce geçtiğini söylemesi üzerine sert cevap verdi. Suriye krizinde en büyük bedeli Türkiye’nin ödediğini belirten Davutoğlu, “Şu anda Türkiye’de 2 milyon civarında mülteci var. Biz Esad rejiminden kaçan kadın ve çocuklara insanlara sınırı kapatmadık. Bunu teröristlerin girip çıkması için değil, kapatırsak öldürülen anne ve çocukların vebalinin altından kimsenin kalkamayacağı için yaptık. Türkiye’nin suçu Suriye’ye sınır olmak mı? Türkiye hiçbir terör örgütüne müsamaha göstermemiştir. Sadece Esad rejiminden kaçan insanlara kucak açmıştır” dedi.

BİZ HABER VERDİK

Başbakan Davutoğlu, Hayat Boumedienne olayında da istihbaratı Türk kaynağının yaptığını belirtti ve Fransa’ya Türk istihbaratının bunu haber verdiğini söyledi. Davutoğlu, “Bu kadın Madrid’ten geliyor. Türkiye’ye bu tür haksız suçlamalara tahammül edemeyiz. Yabancı savaşçıların, kim olursa olsun, Suriye’yi terk etmesi konusunda Türkiye olarak destek veririz, her türlü çalışmanın içinde bulunuruz” dedi.
Bilgi paylaşımının önemini vurgulayan Başbakan Davutoğlu gelen bilgiler çerçevesinde 7 bin kişinin sınırdan geçmesini engellediklerini, bin 500, 2 bin civarında kişiyi Avrupa ülkelerine geri gönderdiklerini kaydetti.

TARTIŞILMASI DOĞAL

Başbakan Merkel de bilgi paylaşımı olması gerektiğini vurguladı. Sınırları kontrol etmenin güçlüğüne dikkati çeken Merkel, ancak bu konuların da tartışılmasının doğal olduğunu belirtti. Merkel bilgi paylaşımı konusunda “Türkiye ile çok iyi bir işbirliğimiz var. Bazı konularda görüş ayrılığı olabilir ama, Türkiye ile güvenlik konusunda birlikte hareket ediyoruz. Özellikle terör konusunda omuz omuza duruyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE AVRUPA BİRLİĞİ ÜYESİ OLSAYDI...

TÜRKİYE’nin AB üyeliğinin bir medeniyetler projesi olduğunu belirten Davutoğlu, Türkiye AB üyesi olsaydı, terörün belki de bu noktaya gelmemiş olacağını söyledi. Davutoğlu’nun bu sözlerine atfen bir Türk gazeteci, Merkel’e Türkiye’nin AB üyeliği konusunda fikrinin değişip değişmediğini sordu. Merkel, “Hayır fikrim değişmedi. Ben müzakerelerin sürmesini destekledim. Sürmesini destekliyorum. Hukuk devleti faslı açılacak ve bu fasıl müzakere edilecek” dedi. Başbakan Merkel, Türkiye’nin AB üyeliği önünde Kıbrıs sorununun büyük bir sorun olarak durduğunu belirtti ve “Kıbrıs sorununun çözülmesi gündemimizi belirliyor” diye konuştu. Başbakan Davutoğlu ise Paris’te teröre karşı verdikleri resmin Türkiye’nin AB üyesi olmasıyla çok daha iyi verileceğini vurguladı. Davutoğlu Türkiye’nin AB üyeliğinin en güzel barış mesajı olacağını, Avrupa’nın değerlerinin Türkiye üzerinden bölgeye yayılacağını söyledi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı