GeriAvrupa Türk taksicilerden ‘Free Now’ isyanı! 2250 kişiden toplu istifa
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk taksicilerden ‘Free Now’ isyanı! 2250 kişiden toplu istifa

Türk taksicilerden ‘Free Now’ isyanı! 2250 kişiden toplu istifa

2011’den bu yana internet üzerinden ortak çalıştıkları ‘MyTaxi’ isimli şirketin BMW ve Mercedes’le anlaşarak ‘Free Now’ isimli şirket üzerinden iş yapması, Almanya’nın Münih kentindeki taksicileri isyan ettirdi. Çoğunluğunu Türk taksi şirketleri ve sürücülerinin oluşturduğu 850 araç sahibi ve bin 400 taksici topluca istifa etti.

TOPLU istifa sonrası taksiciler adına açıklama yapan Murat Kılıçsaymaz, Florian Bachmann ve Gregor Beiner, şunları söyledi: “İddiaya göre söz konusu şirket 8 yılda Avrupa genelinde 26 milyon müşteri kapasitesine ulaştı ve artık ‘Uber’ isimli ünlü taksi kiralama şirketi gibi bir yapılanmaya gitti. Böyle olunca da normal taksicilik belgesine sahip olanlar müşteri kaybı yaşamaya başladı. Çünkü, ‘Free Now’ isimli şirket, internet üzerinden müşterilerini başka özel araçlara yönlendirmeye başladı. Biz de Münihli taksiciler olarak para kazanamadığımız için şirketten topluca istifa ettik.”

Türk taksicilerden ‘Free Now’ isyanı 2250 kişiden toplu istifa

Murat Kılıçsaymaz, Florian Bachmann, Gregor Beiner (soldan sağa)

8 yıldır çalıştıkları şirketin bu şekilde çalışmaya başlamasıyla büyük ölçüde müşteri kaybettiklerini açıklayan Türk taksicilerden Eyüp Tanrıverdi, Üstün Alkan, Erkan Kılıç ve Ertekin Koçer de, Free Now şirketinin taksicilik belgesi olmayanlara iş verdiğini bu yüzden de çalışmama kararı aldıklarını ve istifa ettiklerini söylediler. Münih’te hâlâ 3 bin 450 civarında taksi bulunuyor.Türk taksicilerden ‘Free Now’ isyanı 2250 kişiden toplu istifa

Taksici Üstün Aslan, Free Now şirketinin, normal taksi fiyatının pahalı ancak kendilerinin daha ucuz hizmet verdiklerini lanse ederek haksız rekabet ortamı yarattığını söyledi.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle