GeriAvrupa Türk politikacılar: Endişe duyuyoruz!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk politikacılar: Endişe duyuyoruz!

Türk politikacılar: Endişe duyuyoruz!
refid:27882825 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen geleneksel 'Medya buluşması'nın gündemine son dönemde tedirginliğe neden olan "Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEDİGA) öne çıktı.

Türkiye'nin Münih Başkonsolosu Mesut Koç’un da hazır bulunduğu etkinlikte Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ (SPD), Bavyera Parlamentosu Milletvekili Arif Taşdelen (SPD) ve Münih Belediye Meclisi Üyesi Cumali Naz (SPD) PEDİGA konusundaki endişelerini dile getirdi.

Münih Belediye Meclisi Üyesi Cumali Naz şöyle konuştu:
"Alman politikacıların İslaml ile ilgili düşüncelerini yeniden irdelemelerinde fayda var. Eğer bu düşmanlığın önüne geçilemezse, doksanlı yıllardaki yabancı karşıtı eylemleri ve NSU cinayetlerinin acıları tekrarlanabilir. Bu nedenle PEDİGA’ya giden insanların korkularının ciddiye alınması ve gereken önlemlerin alınması gerekmektedir."

Türk politikacılar: Endişe duyuyoruz


Bavyera Parlamentosu Milletvekili Arif Taşdelen de PEDİGA konusunun Müslümanları çok endişelendirdiğini anlatırken şöyle konuştu:
"Bu harekete karşı bizim de sokaklara dökülüp, demokratik olarak tavrımızı göstermememiz gerekmektedir. Yoksa, önümüzdeki yıllar için çocuklarımızın buradaki geleceğini pek parlak görmüyorum. Çocuklarımızın bizim yaşadığımız yabancı düşmanlığını yaşamalarını istemiyorum. Bu nedenle siyasi partilerdeki Türk kökenli politikacıların bu konuya daha fazla hassasiyet göstermelerinin zorunlu olduğunu düşünüyorum. Aksi takdirde ilerideki yıllarda büyük zorluklar karşımıza çıkacak diye endişeliyim."

Avrupa Parlamentosu Milletvekili İsmail Ertuğ ise şunları söyledi:
“PEDİGA olayı son derece düşündürücüdür. Türk ve Müslümanların bu konudaki vurdumduymazlığı da çok düşündürücü. Türk ve Müslüman sivil toplum örgütlerinin, PEDİGA’ya karşı yapılan gösterilere katılımları çok düşük. Ne olması gerekiyor ki bu insanlar bu harekete karşı demokratik tavırlarını ortaya koysunlar. Hala Türk derneklerinin çoğunun PEDİGA nedir? Diye sorduğumuzda “bilmiyoruz” diyeceğini düşünüyorum."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle