GeriAvrupa Türk mahallesinde ajan avı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk mahallesinde ajan avı

Türk mahallesinde ajan avı

Berlin'de Türk mahallesi olarak bilinen Kreuzberg'de İran'a çalışan ajana yönelik baskın düzenlendi. Polis beş eve baskın yaparken casusluk faaliyetleri şüphesiyle bir kişi tutuklandı. 0

Almanya'nın Başkenti Berlin'de Türk mahallesi olarak bilinen Kreuzberg'de polis İran ajanlarının avına çıktı.

Kreuzberg'de İran'a casusluk yaptığından şüphelenen 31 yaşındaki Maysam P.'nin evini basan polis, şüpheliyi önce gözaltına aldı. Ardından da mahkemeye çıkarılan Maysam P, İran'a casusluk faaliyetlerinde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Kreuzberg'de ikamet eden Maysan'ın evinde arama yapan polis, bilgisayar ve çok sayıda belgeye el koydu. Polis operasyon çerçevesinde Berlin'de beş ayrı adrese daha baskın düzenledi.

Tutuklanan İranlının Almanya'da yaşayan İran rejimi muhalifler ile ilgili İran hükümetine bilgi verdiği ve bu yönde casusluk yaptığı ileri sürülüyor.

Daha önce rapor yayınlayan Berlin Anayasayı Koruma Teşkilatı, İran'a çalışan casusların Berlin'de yoğun faaliyetlerde bulunduğunu duyurmuştu. İstihbarat teşkilatı İranlı casusların sadece muhaliflere ait bilgileri değil, başka alanlarda da casusluk faaliyetleri yaptığını raporunda yer vermişti.