GeriAvrupa ‘Türk Kartalı’na Almanya’dan ‘En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Türk Kartalı’na Almanya’dan ‘En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü’

‘Türk Kartalı’na Almanya’dan ‘En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü’

Yerli otomobilin tartışıldığı şu günlerde Türkiye’nin yerli uçağı olma yolunda hızla ilerleyen ‘Türk Kartalı’ (Aquila) Almanya’da düzenlenen dünyanın en prestijli tasarım yarışmasında son 10 yılın ‘En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü’nün sahibi oldu.

 ALMAN Tasarım Konseyi tarafından 1969 yılından beri sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla düzenlediği dünyanın en prestijli tasarım ödül yarışması, German Design Award 2019’a Türk uçağı damgasını vurdu. Frankfurt’ta düzenlenen bu yılki ödül törenine Türk tasarımcı imzalı uçak, Türkiye’nin gururu oldu. ‘Aquila’ ve 4 kişi kapasiteli ‘ALPINA D-DSNB’ alternatifleri, ‘Havacılık, deniz ve demiryolu taşıtları’ kategorisinde altın ödüle layık görüldü. Bursa Uzay ve Havacılık’ın sahibi Celal Gökçen ile tasarımcı Hakan Gürsu dünya çapındaki sanayi devlerinin karşısında ödülü birlikte alarak Türklerin göğsünü kabarttı.

‘Türk Kartalı’na Almanya’dan ‘En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü’

‘AQUILA’YI YERLİ YAPACAĞIZ’
Bursalı işadamı Celal Gökçen, 2 yıl içinde Türkiye’de üretimine başlanması planlanan Türk kartalı ile ilgili, “İstenen sertifikasyonlara uyabildiği seviyede tabii ki Aquila’yı yerli yapacağız. Biz Almanya’ya bir yatırım yaptık ama bu paraları Türkiye’de kazandık. Dolayısıyla zaman içinde bunların Türkiye’ye gelmesi arzumuz. İleriye dönük yapacağımız uçakların Türkiye’ye mal olması lazım” dedi. 2014 yılında ‘Dünyanın En İyi Tasarımcısı Ödülü’nün sahibi Hakan Gürsu’nun başarılarında önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Gökçen, “Kendisiyle kıvanç duyuyorum. Gürsu’nun bu ödülle birlikte 197 ödülü var. Dünyada çok az ödüle sahip bir başka tasarımcının olduğunu sanmıyorum” diye konuştu.

‘Türk Kartalı’na Almanya’dan ‘En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü’

‘PARÇALARI YAP-BOZ GİBİ’
ODTÜ’lü Tasarımcı Hakan Gürsu ise dünyada geri dönüşümün çok önemli bir hale geldiğini ifade ederek, “Ödüllü uçağımızda da bu hususu dikkate aldık. Enerji tasarrufu ile çalışacak uçak, kullanım ömrünü tamamlasa bile parçaları, yapboz gibi başka uçakların tasarımlarında kullanılabilecek. Ayrıca uçağın üstten kanatlı yapısıyla çok fonksiyonel. Bir modeli karaya, bir modeli ise suya inebilen uçak, yukarıdan esen rüzgarlı bölgeler için süzülmeye çok müsait. Son 10 yılda ilk defa bir uçak bu yarışmada altın ödül aldı. Uçağın önemli bir ticari rakibi, 2017 yılında önce bitmiş bir uçakla bronz ödül almıştı. Biz bu tasarladığımız uçakla altın ödül aldık. Ayrıca uçağın legonun parçaları gibi farklı versiyonları üretilebiliyor. Bu da çok ilgi gördü. ‘Aquila’ İtalyanca kartal anlamına geliyor. Uçağın üretimi de Türkiye’de yapılacağı için adını ‘Türk Kartalı’ koyduk” dedi.

‘Türk Kartalı’na Almanya’dan ‘En Mükemmel Uçak Tasarımı Ödülü’

HASTA NAKİLİNDE KULLANILACAK
Ödüllü uçağın, organ ve hasta nakilleri gibi kritik kargo, hobi ve eğitim amacıyla da kullanılabileceğini de ifade eden Tasarımcı Gürsu, “Coğrafyamız ve iklimimiz bu tip servislere fazlasıyla ihtiyaç duyuyor. Bu uçaklar, Avrupa’da çok ilgi görüyor, ülkemizde de ilgi göreceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle