GeriAvrupa Türk-Alman iş dünyasının yol haritası JETCO ile çizildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-Alman iş dünyasının yol haritası JETCO ile çizildi

Türk-Alman iş dünyasının yol haritası JETCO ile çizildi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile beraberindeki heyetin Ankara temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Almanya'nın, Türkiye'nin en önemli ticari partnerlerinden olduğunu belirten Olpak, ticari ve ekonomik açıdan bakıldığında karşılıklı ilişkilerden memnun olduklarını söyledi.

TÜRKİYE'nin, toplam 36 milyar dolarlık karşılıklı ticarette açık verdiğini ifade eden Olpak, şöyle konuştu: "Bu açığın sadece mal açısından kapatılması söz konusu olamayabilir ama hizmetler açısından yaklaşık 7 milyar dolarlık farkın kapatılması için çalışmamız gerekiyor. İki ülke siyasi ilişkilerde sıkıntılı bazı süreçler atlattı. İki gün boyunca Altmaier ve beraberindeki heyetle gerçekleştirilen toplantılarda 'birlikte güçlüyüz' mesajı verildi. Enerji alanındaki iş birliği için de Türkiye'deki fırsatlar, varsa aşılması gereken sorunları masaya yatırdık. Daha çok yenilenebilir enerji alanında neler yapılabileceği üzerinde duruldu.

Toplantılar kapsamında finansman alternatifleriyle ilgili öneriler konuşuldu. Üçüncü ülkelerde iş birliği konusuna özel önem veriyoruz. DEİK, 145 iş konseyiyle faal. Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden birliktelik teklifleri var. Bu alanda daha fazla fırsat olduğunu düşünüyoruz. Almanya, ihracatımızda bir numara, ithalatımızda ise ikinci sırada gelen en yakınımızdaki ticari partnerimiz. Özellikle ticareti ve yatırımı tetikleyeceğine inandığımız hermes kredilerinin önceki seviyelerine çıkartılması, sonrasında ise artırılmasına olan ihtiyacımızı dile getirdik. Gümrük Birliği'nin modernizasyonu konusu önemli başlıklarımızdandı. Bunlar önemli fırsat alanları olarak görünüyor."

 'JETCO TARİHİ BİR İMZAYDI'

DEİK Türk-Alman İş Konseyi Başkanı Steven Young ise Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı ile iş dünyasının yol haritasının çizildiğini söyledi: Young, "JETCO, tarihi bir imzaydı. Burada Almanya ve Türkiye arasında iş dünyasındaki iş birliğinin zeminini oluşturan bir anlaşmadır JETCO. Alman ve Türk iş dünyası birlikte çalışmak için niyetlerini ortaya koydu. Alman heyetiyle toplantımızda temel konuları tanımladık. Otomotiv sektörünün geleceği, akıllı şehirler, ekosistem, Endüstri 4.0, eğitim, makine parçaları ve aksamları ile kimya sektörü. Bunlar Almanya'nın da güçlü olduğu taraflar. Bu sektörler Almanya ve Türkiye arasında önümüzdeki yıllarda ortak çalışma zeminimizi oluşturacak."

Young, her iki ülkenin iş dünyalarının güçlerini birleştirmek noktasında mutabakat sağlandığına dikkati çekerek, "Üçüncü ülkelerde, üçüncü kıtalarda, mesela Afrika'da, Ortadoğu'da, başka gelişmekte olan kıtalarda iş birliği yaparak, ekonomiye oralarda da katkı sağlayalım istiyoruz" ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle