GeriAvrupa Türk-Alman Ekonomi Kongresi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk-Alman Ekonomi Kongresi

Türk-Alman Ekonomi Kongresi
refid:27771792 ilişkili resim dosyası

Avrupa Metropol Bölgesi Nürnberg Türk İşadamları Derneği (TİAD) tarafından düzenlenen Türk-Alman Ekonomi Kongresi Maliye, Eyalet ve Yöresel Kalkınma Bakanlığı’nda gerçekleşti.

Bakan Dr. Markus Söder himayesinde gerçekleşen kongrede memleket ve eğitimin önemi vurgulandı.

Türk-Alman Ekonomi Kongresi


Bakan Söder aynı gün Nürnberg’de gerçekleşen CSU kongresi nedeniyle ekonomi kongresine bir video mesajı ile katıldı.

Mesajında birlikte yaşama verdiği önemi vurgulayan bakan Önümüzdeki yıl bakanlık olarak ilk kez iftar daveti vereceğiz dedi.
Çok sayıda siyasetçi, STK temsilcisi ve işadamının katıldığı kongre ’Memleket ve Eğitim’ başlığı altında gerçekleşti.

ÜST DÜZEY KATILIM
Kongrede TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Hızlı, Nürnberg Başkonsolosu Asip Kaya, Orta Frankonya Valisi Dr. Thomas Bauer ve Avrupa Metropol Bölgesi Nürnberg Ekonomi Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Klaus L. Wübbenhorst. Federal Almanya Mülteciler Dairesi Başkanı Dr.Manfred Schmidt, Nürnberg Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dirk Von Vopelius birer konuşma yaptı.
TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Hızlı konuşmasında dernek olarak kültürler arası ağ kurmaya verdikleri öneme değinerek kültürel kimlik, dil ve eğitim konularının önemini vurguladı.

ASİP KAYA’YA ONURSAL ÜYELİK VERİLDİ
Kongrede onursal üyelik de verilen T.C. Nürnberg Başkonsolosu Asip Kaya yaptığı konuşmada Türkiye ile Almanya’nın kapsamlı ve çok yönlü ilişkilere sahip olduğunu belirterek, "Almanya Türkiye’nin en önemli ticari ortağıdır. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2012 yılında yüzde 5 büyüme kaydederek toplam 34 milyar Euro seviyesine ulaşmıştır. Almanya yaklaşık 9 milyar Euro yatırım hacmiyle Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı konumundadır. Nürnberg Metropol Bölgesi ise Almanya’daki 11 bölge arasında ekonomik açıdan 3. sırada yer almaktadır" şeklinde konuştu.

Kongrede ’Memleket’ başlıklı bir sunum yapan Prof. Dr. Halil Uslucan ise konunun psikolojik yönünün yanı sıra yapılan araştırmalarda memleket hasretinin insanlar üzerindeki etkilerini de ele aldı.

EĞİTİM AĞI RESMEN HAYATA GEÇTİ
TİAD öncülüğünde geliştirilen ve T.C. Nürnberg Başkonsolosluğu ve Orta Frankonya Valiliği’nin temsilciliğini üstlendiği DTBN (Nürnberg Avrupa Metropol Bölgesi Alman Türk Eğitim Ağı) ayrıntılı tanıtıldı. Çocuklar ve gençler için eğitimde fırsat eşitliği ile öğrenme ve yaşama konusunda destek sunabilmek amacıyla kurulan DTBN kongrede ortakların imzaladığı katılım protokolüyle birlikte resmen hayata geçmiş oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle