GeriAvrupa Trump: Beni Amerikalılar seçti. Avrupa’nın hiç önemi yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trump: Beni Amerikalılar seçti. Avrupa’nın hiç önemi yok

Trump: Beni Amerikalılar seçti. Avrupa’nın hiç önemi yok

ABD Başkanı Donald Trump ile Avrupa arasında siyasi anlaşmazlık yeni bir boyut kazandı. Trump’ın, “Avrupa’nın benim için hiç önemi yok” sözü, Avrupa başkentlerinde devlet ve hükümet başkanlarını kızdırdı.

KABİNE toplantısının ardından Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa’da sevilmiyor olmasını politikasının doğruluğunun bir kanıtı olarak gösterdi. Trump, “Avrupa’nın benim için hiç önemi yok. Beni Avrupalılar seçmedi. Beni Amerikalılar seçti” dedi. Avrupa’nın savunmaya çok az yatırım yaptığını söyleyen Trump, özellikle Almanya’ya yüklendi.
Savunmaya yatırım yapmadıkları için Avrupa’yı ABD’yi kullanmakla suçlayan Trump, “Almanya, gayri safi milli hasılasının sadece yüzde 1’ini savunmaya harcıyor. Yüzde 4’ünü harcamaları gerekiyor. Ben ödemelerini istiyorum” dedi.
2014’te yapılan NATO zirvesinde gelecek 10 yıl içinde NATO üyesi ülkelerin savunma harcamalarını gayri safi milli hasılanın yüzde 2’sine çıkarmaları karara bağlanmıştı. Almanya bu karar üzerine yüzde 1.08 olan savunma harcamasını yüzde 1.24’e çıkardı. Ancak Trump’ın baskısı giderek artıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle