GeriAvrupa Torba Yasa’ya göre nasıl emekli olurum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Torba Yasa’ya göre nasıl emekli olurum

Torba Yasa’ya göre nasıl emekli olurum

DOĞUM tarihim 1 Şubat 1965... Mayıs 1987’de askere gittim. Türkiye’de çalışmışlığım yok. 2 Kasım 2000’de Almanya’ya geldim ve 1 Temmuz 2002’de sigo rtalı iki sene çalıştım. Daha sonra bugüne kadar ticaretle uğraşıyorum. Yeni çıkacak Torba Yasası’na göre nasıl emekli olabilirim? Ne kadar borçlanarak, ne zaman emekli olabilirim?
Eşim 20 Temmuz 1972 doğumlu. 1998’de Alman vatandaşlığına geçti. 1990’dan bu zamana kadar sigortalı çalışıyor. 2004 ve 2006 doğumlu iki çocuk annesi olan eşim, Türkiye’de çalışmadı. Kendisi nasıl emekli olur? İsrafil Ekinci

Torba Yasa’ya göre nasıl emekli olurum


İSTER sigortalı çalışmış olun isterseniz serbest meslek yapmış olun, her iki süre de yurtdışı borçlanmada dikkate alınacaktır. Yeni Torba Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle, sizin Türkiye’deki sigorta başlangıcınız 1 Temmuz 2002 tarihi olarak kabul edilecektir.
SGK, yurtdışındaki sigorta başlangıçlarını tescil ederken, bu başlangıçları eski adıyla SSK mı yoksa Bağ-Kur’dan mı başlatacağı henüz netleşmedi. Geçmişteki uygulamaya bakılırsa SGK, Türkiye’de sigorta başlangıcı olmayanları Bağ-Kur’dan, yani 4/b sigorta koluna kaydırıyor. Eğer siz de 4/b sigortalısı olarak kademeye girecek olursanız, o zaman ya 15 yıl, 5 bin 400 gün ve 58 yaş şartlarına göre kısmi, 25 yıl, 9 bin gün şartına göre de tam emekli olursunuz. Ödeyeceğiniz parayı da (tabi olacağınız şartlara göre gün sayısı değişecektir), emeklilik için aranan gün sayısını 12.10 TL ile çarpmak suretiyle kendiniz de hesaplayabilirsiniz.

SSK’YA GEÇERSENİZ


Fakat Türkiye’ye gidip bir süre sigortalı bir işe girip çalışırsanız, SSK’lı yani 4/b sigortalı olursunuz ki, bu kez, ya 60 yaş 7 bin gün veya 25 yıllık sigortalılık süresi, 60 yaş ve 4 bin 500 gün şartlarına tabi olursunuz. Özetle, 7 bin gün karşılığında ödeme yaparsanız, 60 yaşını basacağınız 2025 yılında emekli olursunuz. 4 bin 500 güne göre emekli olmak isterseniz, o zaman 25 yıllık sigortalılık süresi şartının yerine geleceği 2027 yılında aylık talebinde bulunabilirsiniz.

EŞİNİZİN GÜNLERİ YETMİYOR

Eşiniz de, Mavi Kartlı olarak mutlaka Torba Yasası’nın yürürlüğe girmesini beklemeli. Aksi takdirde yurtdışı borçlanması yapamaz. Ancak söz konusu yasa yürürlüğe girse de, eşiniz sadece Türk vatandaşı olarak çalıştığı 1992 ile 1998 yılları arasında geçen süreyi borçlanabilir ki, bu 6 yıl emekli olmasına yetmeyecektir. 6 yıl 2 bin 160 gün yapıyor. Türkiye’de sigortaya tabi bir işe girip bir süre çalışırsa, 46 yaş 5 bin 375 veya 47 yaş 5 bin 450 gün şartlarına tabi olur.

Yani neresinden bakarsanız bakın eşinizin en az 3 bin 290 günü eksik kalacaktır. Kendisinin bu süreyi ya yeniden Türk vatandaşlığına geçerek çalışması ve bu süre kadar ikinci bir borçlanma yapması, ya da Türkiye’ye gidip bu süre kadar çalışması gerekiyor.

15 yaşındaki sigorta başlangıcı sayılıyor mu

BEN 5 Ocak 1957 doğumluyum. 1972 SSK başlangıcım var, fakat 15 yaşında SSK’lı oldum. Sayılıyor mu? 886 günüm SSK’da kayıtlı. 2001 yılından beri Mavi Kartlıyım. Ne zaman emekli olabilirim? Ne kadar ödeme yapmam gerekir? Yakında Türkiye’ye gidip altı hafta kalacağım. Tatilde SSK’ya tabi çalışarak prim yatıracağım. Acaba Alman sigortasıyla çakışır mı? Job Center sorun çıkartabilir mi? Sadettin Özgenç

15 yaşında da olsanız 1972 yılındaki sigorta başlangıcınız sayılıyor. Çünkü 1 Nisan 1981’de çıkarılan bir kanunla, bu tarihten sonra, 18 yaşın altında işe başlayanların sigortalılık süresinin başlangıcı 18 yaşından sonra sayılmaya başlandı. Siz ise bu tarihten önce işe başladığınız için, 15 yaşında da olsanız, iş başlangıcınızdan itibaren 25 yıllık sigortalılık süresi sayılmaya başlanmıştır. Buna göre 5 bin günü tamamlayacak şekilde borçlanırsanız, hemen emekli olabilirsiniz. Eksik olan 4 bin 114 gün için 49 bin 780 TL yatırmalısınız.

JOB-CENTER’A BİLDİRİN

Ancak yurtdışı borçlanması yapabilmeniz için, maalesef Torba Yasası’nın yürürlüğe girmesini beklemelisiniz. Yoksa Mavi Kart sahibi olarak borçlanma hakkına sahip değilsiniz. SSK’dan emekli olabilmek için tatilde sigortaya tabi bir işte çalışma zorunluluğunuz yok, çünkü zaten SSK’lı olduğunuz için borçlanacağınız günler de doğrudan bu kurumda kayıtlara geçecektir. Ancak buna rağmen çalışmak istiyorum diyorsanız, bu durumu bağlı olduğunuz Job-Center ile konuşmanızda faydanız var. Aksi takdirde, Türkiye’de çalıştığınız ortaya çıkarsa, 160 Euro’nun üzerinde elde edeceğiniz gelir, size yapılan işsizlik ödeneğinden kesileceği gibi, önceden bildirimde bulunmadığınız gerekçesiyle, yardım ödeneği tamamiyle kesilme tehlikesi de var.

Emeklilik için yurda kesin dönüş şart mı

1951 doğumluyum. Nisan 2016’da Fransa’da emekli olacağım. Şu an işsizlik yardımıyla geçiniyorum. Çifte vatandaşım. Türkiye’de sigortalı çalışmışlığım yok. Türkiye’den emekli olmak için ne yapmalıyım. Buradaki sigorta başlangıcım Ekim 1982. Kesin dönüş yapmak zorunda mıyım? Ne kadar para yatırmalıyım, aylığım ne olur? Hamza Akalın - Fransa

SİZİN emekli olmanız kolay. Torba Yasası çıkmasını beklerseniz, Fransa’daki sigorta başlangıcınızın Türkiye’de de başlangıç olarak sayılacaktır. SSK’dan emekli olmak için, Türkiye’de sigortalı bir işte bir kaç hafta çalışıp 4/a sigortalısı olarak giriş yapın. Daha sonra Fransa’da 2000 yılından önceki 14 yıl 3 aylık (5 bin 160 gün) süreyi SGK’ya, günlük 12.10 TL’den, yani 62 bin 436 TL yatırıp, borçlanın. Parayı yatırdıktan sonra aylık tahsis talebi için yurda kesin dönüş yapmanıza gerek yok. Bunun için ya işsizlik yardımını durdurmalısınız ya da Fransa’da emekli olacağınız tarihi beklemelisiniz. Size bağlanacak aylık, bugünün şartlarına göre bin 100- bin 200 TL civarında olacaktır.
Almanya’da 2000’den sonra çalışmaya başladım

16 Aralık 1966 doğumluyum. Türkiye’de 17 Ağustos 1994’te sigorta girişim ve toplam bin 514 günüm var. Almanya’ya geliş tarihim 11 Eylül 2000. Bu tarihten beri de çalışıyorum. Yeni Torba Yasası’ndan etkilenir miyim, hangi şartlarda emekli olurum? Deniz Ertan

YENİ çıkacak Torba Yasası sizi etkilemiyor, çünkü sizin zaten Türkiye’de sigorta başlangıcınız var ve Mavi Kart sahibi değilsiniz. Türkiye’deki sigortalı işe giriş tarihinize (erkek sigortalı olduğunuzdan hareketle) göre 25 yıllık sigortalılık süresi, 55 yaş, 5 bin 750 gün şartlarına tabisiniz. Eksik olan 4 bin 236 günü günlük 12.10 TL’den olmak üzere toplam 51 bin 256 TL yatırmak suretiyle, 55 yaşında emekli olmaya hak kazanırsınız.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle