Tır kuyruğu tarih olacak

AA
10.10.2015 - 14:40 | Son Güncelleme:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, Kırklareli'den Bulgaristan'a açılan Dereköy Sınır Kapısı'nın yakında tır geçişlerine açılacağını belirtti.

Aşcı, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) tarafından 6 ayda tamamlanan Kapıkule Tır Parkı'nın açılışında, halkın her zaman hizmetlerin en iyisini almaya devam edeceğini söyledi.
    
Türkiye'nin alt yapısını 2023 hedeflerine göre dizayn etmesi gerektiğini ifade eden Bakan Aşcı, 2002'de 36 milyar dolarlık ihracattan geçen yıl 160 milyar dolar ihracat rakamına ulaşıldığını anlattı.
    
2023 hedefinin 500 milyar dolarlık ihracat olduğunu anımsatan Aşcı, şöyle konuştu:
    
"Basit bir hesapla 2023'teki ihracat rakamımız şimdikinin 3,5 katı olacaktır. Şu anda Kapıkule'den günde 750-800 tır geçiyor, bunu 3,5 ile çarparsanız 2023'te minimum Kapıkule'den 2 bin 500 tırı geçirmemiz gerekiyor. Dolayısıyla 2 bin 500 tırın geçeceği kapıyı yapmak, buralara hizmet vermek bizim boynumuzun borcu, onun için büyük ülke olarak hedeflerimizi yüksek koyacağız. Avrupa'daki tır taşımacılığının yarısını ülkemiz taşımacıları gerçekleştiriyor. Bunu da Kapıkule'den, Hamzabeyli'den, İpsala'dan yapıyorlar. İnşallah yakında Dereköy'den yapacaklar. Dereköy'den tır taşımacılığı çalışmalarımız tamamlandı, yakında geçişler başlayacak."
      
Birlik ve beraberlik çağrısında da bulunan Bakan Aşcı, kardeşlik hukukunun korunacağını, vatandaşların nerede doğduğuna, nereli olduğuna, hangi dinden, hangi mezhepten olduğuna bakmadan birinci sınıf vatandaş kabul ettiklerini vurguladı.
      
Bakan Aşcı, "Kimse kendini ayrıştırmasın. Biz 1071 yılında bu topraklara gelmişiz, 300 yıl sonra da Edirne'ye gelip başkent yapmışız. Buraya gelene kadar da binlerce şehit vermişiz, hala da vermeye devam ediyoruz. Devletimiz büyüktür. Azimliyiz, kararlıyız, bizi bölmek isteyenlere asla izin vermeyeceğiz" dedi.
    
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da Kapıkule Sınır Kapısı'nı 2007'de modernize ettiklerini, modernizasyon işleminin ardından Kapıkule'den 4 milyon tır ve 40 milyon yolcunun geçiş yaptığını söyledi.
    
Hisarcıklıoğlu, "Kapıkule, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük ikinci kara sınır kapısı oldu. Diğer bir yatırımımız Selimiye Vakfı'nı kurmak oldu. Bu büyük emanetin sorumluluğunu ilelebet paylaşacağız. Kapıkule Sınır Kapısı Tır Parkı hizmetini şoförlerimize ve firmalara borçluyuz. Kapıkule'de kilometrelerce tır kuyruğu vardı ve bu nedenle Türk özel sektörü olarak navlun maliyetlerimiz artıyordu" diye konuştu.
    
Gümrük ve Turizm İşletmeleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız ise Kapıkule Gümrük Kapısı Tır Parkı'nın yap, işlet, devret modeliyle tamamlandığını söyledi.
    
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin de Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun katkılarıyla kentin kalkınmasına yönelik birçok yatırımın tamamlandığını ve birçoğunun ise devam ettiğini kaydetti.
    
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Kapıkule Sınır Kapısı'ndaki tır parkı yatırımının uzun süredir devam eden bir ihtiyaç olduğunu dile getirdi.
    
Konuşmaların ardından Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Aşcı, Vali Şahin, Kıklareli Valisi Esengül Civelek, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tır parkının açılış kurdelesini kesti.
 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı