Telefon kulübeleri kütüphane oldu

Mehmet UZUN-BREMEN (DHA)
11.10.2015 - 14:10 | Son Güncelleme:

Önceden her köşe başında bulunan ankesörlü telefonlar, cep telefonlarının yaygınlaşmasıyla artık tarih olmaya başladı. Artık çok az insan tarafından kullanılan ankesörlü telefon kulübeleri kaldırılıyor. Almanya'nın Bremen kentinde ise telefon kulübeleri kaldırılmak yerine başka amaçla kullanılmaya başlandı.

Bremen'nin Walle semtinde telefon kulübeleri okumayı teşvik etmek amacıyla küçük kütüphanelere dönüştürüldü.

Bremen Eğitim Senatörlüğü, Bremen Eğitim Vakfı ve Walle semti meclisi ile Walle semti esnafının katkılarıyla eski telefon kulübeleri yeniden dizayn edilerek birer kütüphane haline getirildi.

Daha önce telefon açmak için insanların sıra beklediği telefon kulübeleri önünde artık kitap okumak için sıra bekleniyor.

Walle semtinde başlatılan projenin tutması halinde Bremen'deki birçok telefon kulübesi kütüphaneye dönüştürülecek. Oluşturulan mini kütüphane içine 7'den 77'ye her kesimin okuyabileceği roman, hikaye ve bilimsel kitaplar konuldu.

İSTEYEN HERKES KİTAP ALABİLİYOR

Kütüphaneye dönüştürülen kulübelerden herkes faydalanabiliyor. İsteyen herkes istediği kitabı alıp okuyor ve tekrar getirip bırakıyor. İsteyen kişiler ise evlerindeki fazla kitapları getirip kulübeye bırakabiliyor. Bir ay önce başlayan uygulamaya ilgi oldukça büyük. Telefon kulübesini kütüphane olarak gören bazı insanlar ise şaşırıyor.

Bremen'de yaşayan Hasan Akdoğan uygulamanın çok tuttuğunu, kendilerinin de bu projeye destek verdiğini söyledi. Akdoğan, “Bu kulübe benim de dikkatimi çekti. Gelip baktım, kitap alıp okudum. Ancak Türkçe kitap görmedim. Bende destek amaçlı buraya Türkçe kitaplar getirdim” dedi. 

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı