GeriAvrupa TD-IHK, otomotiv sektörü için çalışma grubu kurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TD-IHK, otomotiv sektörü için çalışma grubu kurdu

TD-IHK, otomotiv sektörü için çalışma grubu kurdu

Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası (TD-IHK), Türkiye ile Almanya arasında otomotiv sektöründeki ticaret hacmini geliştirmek için bir girişim başlattı. Otomotiv ve Tedarikçi Sanayisi Çalışma Grubu kuran TD-IHK, ilk toplantısını Düsseldorf’ta yaptı.

TD-IHK, otomotiv sektörü için çalışma grubu kurdu

ÇALIŞMA grubu, Türkiye ile Almanya arasında otomotiv ticaret hacminin gelişimine destek ve teşvik vermeyi, sorunlara çözüm bulmayı amaçlıyor. Türkiye ile Almanya arasında otomotiv ve tedarikçilerinin ticaret hacminin 7 milyar euro olduğunu belirten TD-IHK Müdürü Okan Özoğlu, bunun iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 20’sini oluşturduğunu hatırlattı. Bu verinin iki ülke için otomotiv sektörünün önemini açıkça sergilediğini ifade eden Özoğlu, ticaret hacminin artması için potansiyel bulunduğunu da söyledi. Özoğlu, çalışma grubunun sektör için bir platform olmak istediğini, bu amaçla Almanya’nın farklı bölgelerinde her yıl düzenli toplantılar yapacaklarını belirtti.

TD-IHK, otomotiv sektörü için çalışma grubu kurdu
Okan Özoğlu, Rolf Königs, Bora Öztelcan

Konuşmasında Türkiye’nin potansiyeline dikkati çeken TD-IHK Başkanı Rolf Königs ise bir gelecek gördükleri için 1989’da Türkiye’de ilk yatırımlarını yaptıklarını söyledi. Otomotiv tesktil sektöründe çalışan ve 100 yılı aşkın bir geçmişi olan Aunde Group’un Başkanı Königs, sadece otomotiv sektöründe değil, başka alanlarda da Türkiye’de yatırım yaptıklarını anlattı. Krizlerde bile Türkiye’den ayrılmayı düşünmediklerini ifade eden Königs, “Ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘Ülkede güzel bir hava sağlayın, ortamı yumuşatın’ diyorum. O zaman Türkiye’ye daha çok yabancı yatırımcı gelir” dedi.
Toplantıda uzmanlar Türkiye ve Almanya’da otomotiv sektörü hakkında bilgi verirken, çalışma grubunun üyeleri de tanıtıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle