GeriAvrupa TBMM heyeti, Berlin’de Türklerle buluştu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM heyeti, Berlin’de Türklerle buluştu

TBMM heyeti, Berlin’de Türklerle buluştu

Almanya’da temaslarını sürdüren TBMM Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu heyeti, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliğinde Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Heyet, Almanya’da yaşayan Türk toplumunun sorunları ve onların çözüm önerilerini dinledi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ömer Serdar, son dönemlerde Müslümanların terör ile ilişkilendirilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Serdar, “Almanya’da yaşanılan haksızlıklar karşısında da hukuki süreci zorlayın” dedi.
Batı ülkelerinde var olan bu algıya bazı etkenlerin yol açtığını vurgulayan Serdar, “Örneğin kendini İslam’la tanımlayan ama terör örgütü olanlar var: DEAŞ, Boko Haram, El Kaide, FETÖ vesaire. Bunların bu algıya etkisi oldu” değerlendirmesini yaptı.
Serdar, Avrupa’da yaşayanların Ortadoğu’dan gelen sığınmacılardan korktuğunu ve bu korkuyu ‘İslamofobi’ olarak tanımladığını ifade etti.

TBMM heyeti, Berlin’de Türklerle buluştu

‘SUÇLU ARIYOR DEĞİLİZ’
Avrupa’da aşırı sağ akımların yükselmesiyle merkez siyasetin de gündemine geldiğine değinen Serdar, “(Almanya) İçişleri Bakanı’nın ‘İslam, Almanya’ya ait değildir’ açıklaması tabanda karşılık buluyor. Suçlu arıyor değiliz. Bu olayların sonuçlarını beraber ortaya çıkaralım. Bu dünyada beraber yaşıyoruz. Avrupa’da 25 milyon Müslüman var. Dolayısıyla beraber yaşanılmak durumunda” diye konuştu.
Ömer Serdar, Avrupa’daki incelemelerinin tamamlanmasının ardından bunu bir rapor haline getireceklerini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle