GeriAvrupa TBB Sözcüsü Demir: ‘AfD küçümsenmemeli’
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBB Sözcüsü Demir: ‘AfD küçümsenmemeli’

TBB Sözcüsü Demir: ‘AfD küçümsenmemeli’

Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB), Almanya’da bu yıl dört eyalette yapılacak parlamento seçimlerinde aşırı sağcı AfD’nin güçlenebileceğine dikkati çekti. TBB Sözcüsü Ayşe Demir, “AfD’nin güçlenmesine karşı daha çok çalışmak gerekir” dedi.

HER yıl düzenlenen ve geleneksel hale gelen basın mensuplarıyla buluşma kahvaltısında TBB’nin 2019’da yapacağı çalışmalar ve yürüteceği projelerle ilgili bilgi veren TBB Sözcüsü Ayşe Demir, aşırı sağcı ve İslam karşıtı AfD’ye karşı uyardı. Federal Meclis ve tüm eyalet meclislerinde temsil edilen AfD’nin en güçlü olduğu Brandenburg, Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde bu yıl parlamento seçimleri yapılacak. AfD’nin hedefi, Saksonya’da iktidara gelmek. Bu yıl içinde ayrıca Bremen Eyalet Parlamento seçimleri de var.
Son yapılan kamuoyu yoklamalarında oy kaybetmesine rağmen AfD’ye karşı yürütülen çalışmaların her seviyede devam etmesi gerektiğini belirten Demir, şunları söyledi: “Aşırı sağ ve sağın güçlenmesine karşı bu yıl da çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Çatı derneği olarak bu yıl içinde de sağa karşı yapacağımız bir dizi etkinlikler var. Aşırı sağ sadece göçmenler için değil, ülkedeki tüm demokrat kesimler için tehlike arz ediyor. AfD küçümsenmemeli.”

TBB Sözcüsü Demir: ‘AfD küçümsenmemeli’

TBB Yönetim Kurulu üyesi Safter Çınar da aşırı sağa dikkati çekerek, “Unutulmamalı ki, Hitler de 15 kişiyle yola çıkmıştı. Sonra tüm dünyayı kasıp kavurdu” dedi.

GENÇLER BU İMKÂNI KAÇIRMAMALI
TBB olarak 2019 yılı içinde yapacakları çalışmalar hakkında da bilgi veren Demir, yurt dışında alınan diplomaların tanıtımı, ayrımcılık, tüketiciyi koruma konusunda bilgilendirme, konut alanında yaşanan sıkıntılar, kültürel faaliyetler ve gençlere diploma notlarının düzeltmeleri için gönüllü sosyal yıl imkânı tanıma gibi projelerin bu yıl da süreceğini söyledi: “Lise bitirme sınavı Abitur’da gerekli notu almayan gençlere gönüllü olarak sosyal hizmet yılından faydalanmalarını sağlıyoruz. Yüzde 60’ı göçmen kökenli olmak üzere 120 gence bu yıl olanak sunulacak. Gençler, üniversitede istedikleri bölüme girmeleri için notu yeterli değilse, gönüllü sosyal hizmet yılı çerçevesinde bir kurumda çalışarak bu notları yükseltebiliyor. Gençlerin bu imkânı kaçırmamalarını istiyoruz.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle