GeriAvrupa Tarlalar kuruyor, çiftçiler destek bekliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarlalar kuruyor, çiftçiler destek bekliyor

Tarlalar kuruyor, çiftçiler destek bekliyor

Avrupa’yı etkisi altına alan aşırı sıcaklar devam ediyor. Tarlalar kurudu. Ürünler tarlada susuz kaldı. Sıcaktan en çok etkilenen patateste kaybın yüzde 40 bulması bekleniyor. Çiftçiler hükümetten en az 1 milyar euro destek bekliyor.

ALMANYA hiç olmadığı kadar kuraklığı yaşıyor. Havaların mevsim sıcaklarının üzerinde seyretmesi tarımı olumsuz etkiliyor. Tarım ürünleri sıcaktan kavruluyor. Sıcaklardan en çok da patates üretimi olumsuz etkilendi. Patates üretiminde büyük düşüş bekleniyor. Kaybın yüzde 40 olacağı tahmin ediliyor.

Federal Meyve Sebze ve Patates İşleme Kurumu Genel Sekreteri Horst Peter Karos, sıcakların devam etmesi halinde ürün kaybının yüzde 40’ı aşacağını söyledi. Kuraklık yüzünden patateslerin gelişemediğini ve küçük kaldıklarını, bu nedenle satışlarının zor olacağını belirten Karos, önümüzdeki dönemde başta patates kızartması olmak üzere patates ile ilgili ürünlerin fiyatlarının aşırı yükseleceğine dikkat çekti.

Tarlalar kuruyor, çiftçiler destek bekliyor

BUGÜN ZİRVE TOPLANACAK
Kuraklık nedeniyle bugün zirve toplanacak. Zirvede kuraklıkla mücadele ele alınacak. Çiftçiler zirve öncesi hükümetten destek talep etti. Alman Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukwied, kuraklık nedeniyle çiftçilerin zararının büyük olduğunu, bu nedenle hükümetten yardım beklediklerini söyledi. Başkan, çiftçilere en az bir milyar euro destek verilmesini istedi. Kuraklık nedeniyle tarım ürünlerinin yüzde 30 oranında kayba uğrayacağı tahmin ediliyor.

Tarlalar kuruyor, çiftçiler destek bekliyor

CDU/CSU’DAN ÇİFTÇİLERE DESTEK
CDU/CSU Federal Meclis Tarım Politikaları Sözcüsü Gitta Connemann da çiftçilerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Üreticilerin desteklenmeden krizi atlatmalarının mümkün olmadığına dikkati çeken Connemann, “Küçük ve orta ölçekli üreticiler geçen yıllarda yaşanan sıkıntılar nedeniyle hala toparlanamadı. Özellikle de doğu ve kuzeydeki üreticilerin kriz içindeler” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle