Tarihten ders alalım

Ahmet KÜLAHÇI
06.08.2014 - 10:43 | Son Güncelleme:

SAVAŞ ve Barış, Rus yazar Lev Nikolyeviç Tolstoy’un kaleme aldığı dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alan bir romandır.
Fransa İmparatoru Napolyon’un 1812 yılında Rusya’yı işgalini ve savaşın getirdiği her türlü felaketin tüm boyutlarını bütün çıplaklığıyla içeren bir romandır bu.
Savaş düşmanlıktır...
Savaş felakettir...
Savaş ölümdür...
Barış dostluktur...
Barış özgürlüktür...
Barış yaşamdır...
Tarihin her çağında savaşlar yaşandı...
Günümüzde de Türkiye’nin de yer aldığı coğrafyada iç ve dış savaşlar yaşanıyor..

* * *

Son yüz yılda dünya iki kanlı savaş yaşadı...
Milyonlarca kişi yaşamını yitirdi...
İşte bugünlerde Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasının 100’üncü yıldönümü vesilesiyle anma törenleri düzenlenmekte.
Tarihten ders alalımAlmanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, bundan tam yüz yıl önce Almanya’nın savaş ilan ettiği Fransa’da, Fransa Devlet Başkanı François Hollande ile birlikte, yaşamını yitiren askerler anısına Alsas bölgesindeki Hartsmannsweilerkopf’ta düzenlenen bir törene katıldı.
Gacuk ve Hollande bu bölgede yaşamını yitiren yaklaşık 30 bin Fransız ve Alman asker anısına çelenk koyduktan sonra birbirlerine sıkıca sarılıp, bir süre sessiz kaldılar.
Aslında bu süre sadece birkaç saniyeydi...
Ama bu sessiz tablo insanların zihninden hiçbir zaman çıkmayacak şekilde yerleşti...

* * *

Hem Birinci Dünya Savaşı’nda hem de İkinci Dünya Savaşı’nda komşu ülkeleri işgal eden dönemin Almanya’sının şu andaki Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, önceki gün de Belçika’nın Liege, Louvain ve Mons kentlerinde düzenlenen anma törenlerine katıldı.
Belçika Kralı Philippe’in ev sahipliğindeki anma törenine aralarında devlet ve hükümet başkanlarının da bulunduğu 80’in üzerinde ülkenin temsilcisi katıldı.
Gauck, “Tüm olup bitenlere rağmen benim Almanya’nın Cumhurbaşkanı olarak burada çıkıp sizlere hitap etmem çok da doğal bir şey değil. Ama iki kez Alman işgaline, çekilen tüm acı ve yaşanan tüm felaketlere rağmen savaştan hemen sonra barış elini uzatan ve affeden Belçikalılara teşekkür ediyorum” diyerek dünyanın neresinde olursa olsun barışın korunması için hep birlikte yoğun çaba gösterilmesi çağrısında bulundu.
Hem Fransa’da hem de Belçika’da düzenlenen anma törenlerinde yapılan konuşmalarda, son dönemlerde görülür biçimde artan aşırı milliyetçilik, Avrupa aleyhtarlığı, antisemitizm ve yabancı düşmanlığı da eleştirildi.
Irkçılığa karşı kararlı bir biçimde mücadele verilmesi istendi...

* * *

Televizyon ekranlarında Joachim Gauck ile François Hollande’ın birbirlerine sıkıca sarılıp sesiz duruşlarını izlerken 1970’li yıllarda buluverdim kendimi birden.
Tarihten ders alalımAlman Sosyal Demokratların anıt adamı olarak nitelenen dönemin Almanya Başbakanı Willy Brandt’ın 7 Aralık 1970 tarihinde Varşova ziyareti sırasında Yahudi Anıtı önünde diz çöküp Almanlar adına özür dilediği o unutulmaz davranış, o tarihi an aklıma geldi.

* * *

Dönemin Fransa Devlet Başkanı François Mitterrand ile Almanya Başbakanı Helmut Kohl’ün on binlerce askerin Tarihten ders alalımyaşamını yitirdiği Verdun’deki askerler anıtı önünde 1984 yılında el ele tutuşup iki ulusun da yaşadığı acıların, hüzünlerin ortak acı ortak hüzün olduğu duygusunu yansıttıkları o fotoğraf gözlerimin önüne geldi.

* * *

Dönemin Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac ile Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in Tarihten ders alalım2004 yılında Normandiya’da katıldığı anma töreni aklıma geldi.
Chirac konuşmasında, Schröder’in babasını İkinci Dünya Savaşı’nda kaybettiğini söyleyince duygu dolu anlar yaşandı.
Schröder’in gözleri yaşardı...
Kürsüde konuşan Chriac’ın yanına gidip ona sarıldı.
Hem de sıkıca...
Bunların hepsi sadece duygu yüklü görüntüler değildi...
Bunların hepsi sadece politik semboller de değildi...
Bunlar her şeyden önce kalıcı dostluk ve barışın göstergesiydi...
Bunlar aynı zamanda tarihten ders alalım feryadıydı...

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı