GeriAvrupa Tarih belli oldu: Avusturya 29 Eylül’de sandık başında
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tarih belli oldu: Avusturya 29 Eylül’de sandık başında

Tarih belli oldu: Avusturya 29 Eylül’de sandık başında

Hükümetin düşmesine neden olan skandal görüntülerden erken seçim kararı alınan Avusturya’da, 6 milyon 400 bin seçmen 29 Eylül’de sandık başına gidecek.

AVUSTURYA’da seçmenler, yeni hükümeti belirlemek üzere 29 Eylül 2019 ‘da sandığa gidecek. Meclis genel kurulundaki görüşmede bütün partilerin oy birliği ile kabul edilen tarihte 6 milyon 400 binin üzerinde seçmen, yaklaşık iki yılın ardından tekrar sandığa giderek yeni meclis ve hükümet üyelerini belirleyecek.

HÜKÜMETİ DÜŞÜREN SÜREÇ
Avusturya’da 2017’de yapılan genel seçimler sonucunda merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) koalisyon hükümeti kurdu. Aşırı sağcı partinin eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin mayıs ayında bir Rus yatırımcıyla ‘partilerinin desteklenmesi durumunda devlet ihaleleri ile birlikte ülkenin en çok satan bulvar gazetesine ait hisselerin Ruslara satılmasına yardımcı olunacağı’nı içeren görüşmelerin yer aldığı görüntü kayıtlarının medyada yer alması, hükümetin sonunu getirmişti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle