GeriAvrupa Takım İlkay'a emanet
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Takım İlkay'a emanet

Takım İlkay'a emanet

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte fotoğraf çektirdi diye milli takımdan atılması istenen İlkay Gündoğan’a saygı. Almanya’nın Sırbistan ile hazırlık maçında milli takım antrenörü Joachim Löw ikinci devrede takım kaptanlığını İlkay’a verdi.

ALMAN milli takım oyuncuları Mesut Özil ve İlkay Gündoğan geçen yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte fotoğraf çektirdikleri için Almanya’da kamuoyunun hedefi yapıldı. Takımdan atılmaları yönünde tam bir kampanya yürütüldü. Bunun sonucu iki futbolcu da milli takım maçlarında seyirciler tarafından ıslıklandı protesto edildi. Rusya’da 2018 Dünya Şampiyonası’nda Almanya’nın erken elenmesinde Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın performanslarına bağlandı. Mesut Özil eleştiriler üzerine sert bir mektup yazarak, milli takımdan istifa etti.

Takım İlkaya emanet

Milli takım antrenörü Joachim Löw, 2018 Dünya Şampiyonası’nda başarısız kalan milli takımda değişikliğe gitti ve takımın en tecrübeli oyuncuları Thomas Müller, Jerome Boateng ve Mats Hummels’i takım dışı bıraktı. Ancak, Manchester City orta saha oyuncusu İlkay Gündoğan’ı milli takımda tuttu. Wolfsburg’ta Volkswagen Arena’da dün akşam oynanan Almanya Sırbistan hazırlık maçında 30’uncu maçına çıkan İlkay Gündoğan sadece tam devre oynamakla kalmadı. İlkay aynı zamanda ikinci yarıda antrenör Löw’ün talimatıyla kaptan pazu bandını da taktı. İlkay Gündoğan maç sonrası yaptığı açıklamada, bunun kendisi için de biraz sürpriz olduğunu söyledi ve şöyle dedi: “Manuel Neuer ben ikinci devre oynamayacağım. Kaptan pazu bandını alır mısın diye sordu. Ben de elbette dilerek gurur ve saygıyla kaptan pazu bandını alıp taktım. İkinci devre daha fazlasını vermeye çalıştım. Futbol kariyerimde kaptan pazu bandını ilk kez taşımam beni çok duygulandırdı. Bu, benim takımda sevilip sayıldığımı gösteriyor. Ben de bunun karşılığını vermek istiyorum. Hem kişiliğim hem de futbolumla bunu ödemek istiyorum.”
Takım antrenörü Joachim Löw ise kararını şöyle açıkladı: Maçı kulübemden izlerken, takımda en tecrübeli oyuncu olarak İlkay’ı gördüm ve takım kaptanı pazu bandını ona verdim.”
İlkay Gündoğan, takım kaptanı kaleci Manuel Neuer, Toni Kroos ve Joschua Kimmich’le beraber takımda kaptan pazu bandını takan dördüncü oyuncu oldu. 

Bu arada İlkay Gündoğan sahada takım kaptanı olarak oynarken, tribünlerde ırkçı hakaretler kaydedildi. Maçı izleyen Alman gazeteci Andre Voigt, tribünlerde İlkay Gündoğan ve Sane'ye karşı ırkçı hakaretleri videoda anlattı ve sosyal medya hesabında paylaştı. Onbinlerce kullanıcı videoyu izledi. Basketbol dergisi “Five” kurucusu ve yayınyönetmeni Andre Voigt, İlkay Gündoğan ve Sane topu ayağına aldıklarında tribünlerde bazı seyircilerin ırkçı hakaretler yağdırdığını anlattı. Kimi sarhoş bu seyircilerin İlkay Gündoğan için “Pis Türk” Sane için pis zenci diye bağırdıklarını anlatan gazeteci Voigt, kendilerine müdahale ettiğini, ancak ondan sonra çok daha ırkçı söylemler duyduğunu, kimsenin buna karşı gelmediğini belirtti. Yaşasın Hitler, Bizim tekrar bir küçük Avusturyalıya ihtiyacımız var gibi sözler söylendiğini anlatan Voigt'ın sosyal medyadaki videosuna onbinlerce dayanışma ve aynı zamanda kin dolu mesajlar yağdı. Kin mesajlarında küçük kızının bile tehdit edildiğini belirten gazeteci Voigt, video üzerine Alman Futbol Federasyonu'nun kendisini arayıp ırkçı söylemlerde bulunan seyircilerin koltuk sıralaması hakkında bilgi aldığını kaydetti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle