Suç ortağı Bulgaristan'da çıktı

AA
13.01.2015 - 09:37 | Son Güncelleme:

Fransa'nın başkenti Paris'te Charlie Hebdo dergisinin ofisinde 12 kişiyi öldüren Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin suç ortağı olduğu iddia edilen Fransa vatandaşı bir kişi Bulgaristan'da gözaltına alındı.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nun (BNT) Başsavcılık Sözcülüğü'ne dayandırdığı haberinde, Fritz Jolie Joachin adlı 28 yaşındaki şüpheli hakkında Avrupa genelinde gözaltı emri bulunduğu bildirildi. Hoakin'in Fransa'ya iadesi için prosedürün başlatıldığı belirtildi.

Bulgaristan Başsavcılığı'nın verdiği bilgiye göre, Hoakin 1 Ocak'ta 3 yaşındaki oğlu Abdel Rahman ile Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda Bulgaristan'dan Türkiye'ye geçmek isterken gözaltına alındı.

İKİ AYRI GEREKÇEYLE İADESİ İSTENDİ
Fransız savcılık makamlarının iki ayrı gerekçeyle Joachin'in iadesini talep ettiği ifade edildi.

Bulgaristan'daki Haskovo (Hasköy) Savcılığı'na ulaşan ve Joachin'in eşinin iddiasına dayalı ilk iade talebi, Hoakin'in oğlunu annenin izni olmadan sınır dışına çıkartmasına ilişkin. Joachin'in 1 Ocak'ta bu nedenle sınır kapısında durdurulduğu bildirildi.

Bulgaristan'a 12 Ocak'ta ulaşan Paris Savcılığı kaynaklı diğer iade talebinde ise zanlının "komplo kurmak ve terörist eylemler planlamaktan" arandığı ifade edildi.

Joachin'in gözaltında tutulduğu Hasköy şehrindeki bölge mahkemesinin, iade prosedürü ile ilgili kararını 16 Ocak'ta alması bekleniyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı