GeriAvrupa Son anketlere göre Birleşik Krallık AB’de kalmayı seçecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son anketlere göre Birleşik Krallık AB’de kalmayı seçecek

Son anketlere göre Birleşik Krallık AB’de kalmayı seçecek

İngiltere’de National Centre for Social Research’ün (NCSR) yaptığı son anket, Britanya halkının neredeyse üçte ikisinin AB üyeliği konusunda şüpheci olduğunu gösterdi. Ancak aynı ankette, AB konusunda şüpheci bir çok vatandaşın 'ülke AB’den ayrılırsa ekonominin zarar göreceğine inandığını” ve bu nedenle  23 Haziran’da yapılacak üyelik referandumda birlikte kalma yönünde oy kullanacağı da tespit edildi.

Şimdiye kadar yapılan anketler şu an için iki tarafın destekçilerinin sayısının birbirine çok yakın olduğunu ve bu nedenle henüz referandumun sonucu ile ilgili kayda değer bir tahmin yapılamayacağını gösteriyordu.

Ankete katılanların yüzda 60’ı, Birleşik Krallık’ın AB üyesi olarak kalması gerektiğini belirtirken; sadece yüzde 30’luk bir kısım 'Birliği terk etmeliyiz' dedi.

Ankete katılanların yüzde 10’unun ise henüz konuyla ilgili bir karar vermemiş olduğu belirtildi.

Uzmanlar, anket sonuçlarının Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılmasını isteyen siyasetçilerin, halkı bu hamlenin ekonomik bir yıkım getirmeyeceğine ikna etmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Ancak 4 bin 328 seçmenle yapılan yüz yüze görüşmelerin sonuçlarına dayandırılan bu anketin, Başbakan David Cameron’ın Brüksel ile yaptığı pazarlıklar tamamlanmadan ve popüler Londra Belediye Başkanı Boris Johnson 'AB’den ayrılmayı desteklediğini' söylemeden önce gerçekleştirildiğinin de altı çizildi.  

Independent gazetesi NCSR anketinin sonuçlarını Profesör John Curtis’e de incelettiklerini belirtti ve Curtis’in 2015 genel seçimlerinin sürpriz sonucunu doğru tahmin eden tek isim olduğuna da dikkat çekti.

Anket sonuçları iş dünyasından 198 liderin Times gazetesinde açık bir mektup yayınlayarak, “İngiltere AB’de kalmalı” demesinden sadece bir gün sonra geldi. Ayrıca ülkenin en büyük otomobil üreticileri Toyota ve Nissan da 'ülkenin AB üyesi olarak kalmaya karar vermesi iş dünyası için daha hayırlı olur' dedi. Nissan yöneticileri konuyla ilgili yaptıkları açıklamada, “İstikrar her zaman bilinmeyen bir gelecekten daha iyidir” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle