GeriAvrupa Fetüsler ile ilgili şok iddia!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fetüsler ile ilgili şok iddia!

Fetüsler ile ilgili şok iddia!

İspanya’nın Barcelona kentindeki Marques enstitüsünden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, 16 haftalık fetüslerin duyma yetisine sahip olduğunu ortaya koydu.

Araştırma kapsamında 14-39 haftalık hamile kadınların vajinalarına yerleştirilen özel bir cihazla vücutlarının içine müzik çalındı ve fetüslerin  bu müziğe verdiği tepkiler ultrason yöntemi ile gözlemlendi. 

Fetüslerin kulaklarının hamileliğin 14. Haftasında tamamen geliştiğini hali hazırda bildiklerini ancak bir fetüsün duyma yetisini en erken 18 haftada kazandığını düşündüklerini belirten uzmanlar, bu deneyde 16 haftalık fetüslerin çalınan müziğe doğrudan tepki verdiğini gözlemlediklerini söyledi. 

Uzmanlar, fetüslerin annelerinin vücudunun içinde çalınan Johann Sebastian Bach’a ait klasik müzik parçasını duyduklarını ağız ve dudaklarını sanki konuşmak ya da şarkı söylemek istiyormuşçasına hareket ettirdiğini söyledi. 

Fetüsler ile ilgili şok iddiaAraştırmacılar bu keşif sayesinde hem fetüslerin sanılandan çok daha erken duymaya başladığını öğrenmiş olduklarını hem de fetüslerin kulak sağlığı ile ilgili yeni testler geliştirme imkanını elde ettiklerini söyledi. 

Araştırma sonuçları Ultrasound isimli akademik dergide yayınlandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle