GeriAvrupa Slovenya’da koalisyon hükümeti, meclisten güvenoyu aldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Slovenya’da koalisyon hükümeti, meclisten güvenoyu aldı

Slovenya’da koalisyon hükümeti, meclisten güvenoyu aldı

Orta Avrupa ülkesi Slovenya’da 3 Haziran’da yapılan genel seçimin ardından yeni hükümet kuruldu. Başbakanlık görevini Marjan Sarec’in üstlendiği 5 merkez sol partiden oluşan koalisyon hükümeti, meclisten güvenoyu aldı.

SLOVENYA’nın 13. hükümeti, 90 sandalyeli mecliste yapılan oylamada 45 milletvekilinin desteğini aldı. 34 milletvekili olumsuz oy kullanırken, 11 milletvekili ise çekimser kalmayı ya da oylamaya katılmamayı tercih etti. Slovenya’nın yeni Başbakanı Marjan Sarec, güven oylaması öncesi, önceliklerinin sağlık sisteminin iyileştirilmesi, bürokrasi giderlerinin azaltılması ve istikrarlı ekonomik ortamın oluşturulması olacağını dile getirdi.
Slovenya’da 3 Haziran’da yapılan genel seçimi, oyların yüzde 24.4’ünü alan eski başbakanlardan Janes Jansa liderliğindeki sağcı Slovenya Demokratik Partisi (SDS) kazansa da, koalisyon görüşmelerinde yeterli desteği alamadığı için hükümet kurma görevinden vazgeçmişti.

Slovenya’da koalisyon hükümeti, meclisten güvenoyu aldı

204’TE AB’YE ÜYÜ OLDU
Meclisteki gizli oylamanın ardından hükümet kurma görevi, seçimde oyların yüzde 12.2’sini alan ve ikinci parti olan Marjan Sarec Listesi’ne (LMS) verilmiş, azınlık hükümeti kurulması için görüşmelere başlayan Sarec, Sosyal Demokratlar (SD), Modern Merkez Partisi (SMC), Emekliler Partisi (DESUS) ve Alenka Bratusek’in Partisi (SAB) ile koalisyon yapmak üzere anlaşmıştı. Eski Yugoslavya’dan 1991’de ayrılan Slovenya, 2004’te AB’ye üye olmuştu.

HÜKÜMETTE KİMLER VAR?
Slovenya’da yeni hükümeti oluşturan isimler ise şöyle; İçişleri Bakanı Bostjan Poklukar, Dışişleri Bakanı Miro Cerar, Kamu Yönetimi Bakanı Rudi Medved, Savunma Bakanı Karl Erjavec, Maliye Bakanı Andrej Bertoncelj, Adalet Bakanı Andreja Katic, Sağlık Bakanı Samo Fakin, Çalışma, Aile, Sosyal Politikalar ve Eşit Fırsatlar Bakanı Ksenija Klampfer, Eğitim, Bilim ve Spor Bakanı Jernej Pikalo, Ekonomik Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Zdravko Pocivalsek, Çevre ve Planlama Bakanı Jure Leben, Altyapı Bakanı Alenka Bratusek, Tarım, Ormancılık ve Gıda Bakanı Aleksandra Pivec, Kültür Bakanı Dejan Presicek, Kalkınma ve Avrupa Uyum Politikasından Sorumlu Devlet Bakanı Marko Bandelli, Yurt Dışında Yaşayan Slovenyalılardan Sorumlu Devlet Bakanı Peter Jozef Cesnik.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle