GeriAvrupa "Siyasi sürece ihtiyacımız var"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Siyasi sürece ihtiyacımız var"

"Siyasi sürece ihtiyacımız var"
refid:30235450-spot ilişkili resim dosyası

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'deki iç savaşa ilişkin askeri çabaların çözüm getirmeyeceğini, siyasi sürece ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Merkel, Deutschlandfunk radyosuna verdiği röportajda, Suriye'de çözüm bulmak için daha önce Cenevre konferanslarında çeşitli denemeler yapıldığına işaret ederek bu görüşmelere her zaman Esad'ın temsilcilerinin de katıldığını belirtti.

Angela Merkel, bir soru üzerine, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın arabulucu çabaları kapsamında Esad ile de konuştuğunu, daha önce Kofi Annan'ın bunu yaptığını, bunun yeni bir şey olmadığını ifade etti.

Siyasi çözüme ulaşmak için Suriye muhalefetine olduğu kadar Şam'da iktidarın temsilcilerine ve diğerlerine de ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek "Suriye ilişkin ilk olarak şunu söyledim: Askeri çabalara ihtiyaç duyacağız. Ancak askeri çabalar çözüm getirmeyecek, siyasi sürece ihtiyacımız var" dedi.

Merkel, bu siyasi sürecin tam olarak henüz yürümediğini ifade etti.

Şimdi böyle bir sürecin oluşmasını ümit ettiğini belirten Merkel, bu konuda ABD, Rusya ile Suudi-Arabistan ve İran'ın önemli rol oynayabileceğine dikkati çekti.

Merkel, Avrupa'nın da sorumluluğu bulunduğuna işaret ederek Almanya, Fransa ve İngiltere'nin de bu konuda rol oynayabileceğinin altını çizdi.

Avrupa'daki sığınmacı krizine ilişkin olarak da Merkel, AB'nin dış sınırlarının iyi korunması ve insanların kaçış sebepleriyle mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Angela Merkel, AB içinde yükün dağıtılması gerektiğini vurgulayarak sınırlara çekilen tel örgülerin sorunun çözümüne yardımcı olmayacağını, bunun Macaristan'da görüldüğünü kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle