GeriAvrupa Sınır tatbikatı Slovenya’yı sinirlendirdi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sınır tatbikatı Slovenya’yı sinirlendirdi

Sınır tatbikatı Slovenya’yı sinirlendirdi

Slovenya Başbakanı Miro Cerar, Avusturya’nın üç gün önce Slovenya sınır kapısı Spielfeld’de yaptığı ‘sınırlar için’ adı verilen sınır güvenliği tatbikatına tepki gösterdi.

SLOVENYA’dan Avusturya’ya yok denecek kadar az sığınmacının girmesi nedeniyle sınır koruma tatbikatını ‘oldukça kışkırtıcı’ olarak eleştiren Carer, “AB ve NATO üyesi Slovenya sınırlarını yeterince koruyabilmektedir” ifadesini kullandı.

Olası sığınmacı akınına karşı Avusturya üç gün önce 600 polis ve 400 askerin katılımıyla sınır koruma tatbikatı düzenlemişti.
İçişleri Bakanı Herbert Kickl, tatbikata ilişkin Avrupa’da 2015’de yaşanan sığınmacı krizinin tekrarlanmasına izin vermeyeceklerini belirterek, “Bir ülke sınırlarında olası bir durum karşısında, sınırını koruyamazsa, güvenirliğini kaybeder” demişti.
Savunma Bakanı Mario Kunasek de Bakan Kickl ile tatbikatı yerinde izleyerek, olası bir sığınmacı akını durumunda sığınmacıların kayıt altına alınacağını, yasa dışı yollarla ülkeye girmek isteyenlerin Slovenya’ya iade edileceğini açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle