Silahlı görevlilere ateş açan 2 Türk suçlu bulundu

Halil YETKİNLİOĞLU/ LONDRA
19.12.2014 - 13:15 | Son Güncelleme:

İngiltere’de faaliyet gösteren, 6 bin civarında organize suç çeteleriyle mücadele için son teknoloji silahlarla donanımlı Ulusal Suç Ajansı (NCA) memurlarına ateş açan 2 Türk, suçlu bulundu.

İngiltere’nin başkenti Londra’da Türklere ait bir kahve önünde etrafa ateş açtıktan sonra olay yerine gelen Ulusal Suç Ajansı (National Crime Agency) görevlilerine ateş eden 2 Türk, hakim karşısına çıkarıldı.

Londra’nın City bölgesindeki Old Bailey Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Sedat Meriç ve Oktay Ayanoğlu, suçlu bulundular. Mahkeme Hakimi Michael Topolsk, Meriç ve Ayanoğlu’nun ceza sürelerinin 9 Ocak’ta belli olacağını ifade etti.

Silahlı görevlilere ateş açan 2 Türk suçlu bulundu

MERMİSİ BİTİNCE TESLİM OLDU

Olay, 23 Mayıs 2014 tarihinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Haringey yakınlarında West Green Road üzerindeki kahve önünde meydana geldi. 25 yaşındaki Sedat Meriç ile 22 yaşındaki Oktay Ayanoğlu, işyeri önünde gece 23.00 sularında ateş açtılar.

Kahvenin hemen çaprazına konuşlanmış olan sivil giyimli, silahlı NCA görevlileride anında harekete geçtiler. Olay yerine geldiklerinde, Meriç’in yanında Ayanoğlu varken etrafa 3 el ateş açtığına tanık oldular. Polis görevlileri kendilerini tanıtırken, Meriç’in tepkisi emniyet görevlilerine dönerek ateş açmak oldu. Meriç, kendisi takip eden polise de 8 el ateş açarak, kaçmaya çalıştı. Ancak silahında mermi bittiğini anlayınca, kaldırıma bırakarak teslim oldu. Meriç, olay yerinde göz altına alırken olay sırasında yaralanan polis olmadı.AYANOĞLU KAÇARKEN YAKALANDI

Bu arada Meriç’in yanındaki Ayanoğlu da kaçarken yakalandı. New Scotland Yard’tan yapılan açıklamaya göre, olayla ilgili soruşturma kapsamında başka kişilerinde göz altına alındığı kaydedildi.

Silahlı görevlilere ateş açan 2 Türk suçlu bulundu

Olayı soruşturan Metropolitan Polisi Çeteler ve Organize Suçlarla Mücadele Ünitesi Başkanı Dedektif Shaun Fitzgerald, olayda kimsenin yaralanmamasını şans eseri olduğunu belirterek, “Meriç, olay akşamı korku ve dehşet salmak amacıyla sokağa çıktı. Çapraz ateşe kimin kapılacağını hiç dikkate almadı. Polislere ateş açması da onun bu konuda ne kadar umursamaz olduğunun göstergesidir. NCA görevlilerini, silahlı bir adama karşı gösterdikleri kahramanlıktan dolayı kutluyorum” dedi.

NCA Operasyon Birimi Başkanı Rob Lewin’de, “En yüksek standartlarda eğitim almış silahlı görevlilerimiz, cesur davranıp halkıda korumuşlardır” diye konuştu.

Silahlı görevlilere ateş açan 2 Türk suçlu bulundu

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı