GeriAvrupa Sevgi ve yakınlık hormonu içeren sprey
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevgi ve yakınlık hormonu içeren sprey

Sevgi ve yakınlık hormonu içeren sprey

Avustralya’daki Sydney Üniversitesi’nden bilim insanları sarılma, cinsel ilişki ve doğum sırasında salgılanan ve “sevgi ve yakınlık” hormonu olarak da bilinen Oxytocin’i içeren bir burun spreyi üretti.

Spreyin  3-8 yaş arası otistik çocuklar üzerinde denendiğinde onların sosyal tedirginliklerini azalttı ve onların çevrelerindeki kişilerle daha kolay ilişki kurabilmesini sağladı. 

Araştırma kapsamında otizm teşhisi konmuş 31 çocuk 5 hafta boyunca günde iki kez Oxytocin hormonu içeren spreyi burunlarına sıktı. Hiç bir etkisi olmayan “placebo” bir sprey de bir beş haftalık  ayrı bir dönemde aynı çocuklar tarafından kullanıldı.

Uzmanlar, çocukların bu iki dönemdeki sosyal iletişim becerilerini kıyasladı ve spreyi kullandıkları dönemde çok daha açık ve mutlu olduklarını tespit etti. 

Oğlu Hayden araştırmaya katılan otistik çocuklardan biri olan Christine Blue spreyin şaşırtıcı derecede etkili olduğunu söyledi. ABC News’e konuşan Blue “Hayden artık çok daha fazla konuşuyor, muhabbete karışıyor, genel olarak çok daha mutlu bir çocuk” dedi. 

Uzmanlar spreyin henüz deneme aşamasında olduğuna dikkat çekti ve bu ilacın otizmin kontrol altına alınmasında etkili olmasına rağmen kesin bir tedavi olarak kesinlikle görülmemesi gerektiğini söyledi. Araştırma sonuçları Molecular Psychiatry isimli akademik dergide yayınlandı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle