GeriAvrupa Sayıları yüzde 134 artan evsizler İngiltere'de ulusal krize neden oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sayıları yüzde 134 artan evsizler İngiltere'de ulusal krize neden oldu

Sayıları yüzde 134 artan evsizler İngiltere'de ulusal krize neden oldu

İngiltere Parlamentosu’nun hazırladığı rapora göre, 9 binden fazla kişi sokakta, 78 bin aile ile 120 bin çocuk geçici barınaklarda yaşıyor. Parlamentonun ‘ulusal kriz’ olarak tanımladığı rakamlar, sivil toplum kuruluşlarına göre ise aslında çok daha fazla.

İNGİLTERE Parlamentosu Kamu Hesapları Komitesi’nin sokakta yaşayanlar üzerine hazırladığı rapora göre 9 binden fazla kişi sokakta, 78 bin aile de geçici barınaklarda yaşıyor. Geçici barınaklarda kalan çocukların sayısı da 120 bini buluyor. “İngiltere’de evsizlik ulusal kriz boyutuna ulaşmış durumda” ifadesi kullanılan raporda, sorunun boyutlarının özellikle 7 yılda hızla büyüdüğüne işaret ediliyor. Rapora göre, 2011’den bugüne sokakta yaşayanların sayısı yüzde 134, geçici barınaklarda kalanların sayısı ise yüzde 63 arttı.
Komite, evini kaybettiği veya kira ödeyemez hale geldiği için akrabalarının yanına sığınanların ise bu sayılara dahil olmayan ‘gizli evsizliği’ oluşturduğu tespitine yer verdi.

Sayıları yüzde 134 artan evsizler İngilterede ulusal krize neden oldu

BİR YILDA YÜZDE 76 DAHA ARTACAK
Hükümetin sokakta yaşayanların sayısını 2027’de sıfıra indirmeyi planladığı hatırlatılan raporda, mevcut koşulların sürmesi halinde ise sayının bir yıl içinde yüzde 76 artabileceği uyarısı yapıldı. Rapora göre, İngiltere’de sokakta yaşayanların ortalama ömrü 47 yıl, şiddet suçu kurbanı olma ihtimalleri de sıradan vatandaşlara kıyasla 17 kat fazla.

Sayıları yüzde 134 artan evsizler İngilterede ulusal krize neden oldu

‘UTANÇ VERİCİ’
Komite Başkanı İşçi Partisi Milletvekili Mg Hiller, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, hükümetin evsizlik sorununa yönelik politikasını ‘utanç verici başarısızlık’ diye nitelendirdi. İngiliz hükümetinin evsizlik sorununun beraberinde getirdiği gerçek maliyetleri ölçme ve anlama konusunda daha fazla şey yapması gerektiğini belirten Hiller, özellikle ucuz konut üretiminin önemine dikkati çekti.

Sayıları yüzde 134 artan evsizler İngilterede ulusal krize neden oldu

‘SADECE LONDRA’DA 9 BİNDEN FAZLA’
Sivil toplum kuruluşları ülkedeki evsizlik ve sokakta yaşama sorununun resmi sayıların gösterdiğinden daha büyük olduğunu savunuyor. Evsizlere yönelik çalışmalar yürüten hayır kuruluşu St Mungo’ya göre sadece başkent Londra’da sokakta yaşayanların sayısı 9 bini geçiyor. Sokakta yaşayanların yüzde 17’si AB üyesi ülkelerin, yüzde 5’i AB dışı ülkelerin vatandaşlarından oluşuyor. Sokakta yaşayanların yüzde 12’sini kadınlar, yüzde 7’sini de 25 yaşın altındaki gençler oluşturuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle