GeriAvrupa Sarrazin, kitabını basmayan yayınevine dava açtı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sarrazin, kitabını basmayan yayınevine dava açtı

Sarrazin, kitabını basmayan yayınevine dava açtı

Berlin eski Maliye Senatörü Thilo Sarrazin, ‘Düşmanca Devralma - İslam Gelişimi Nasıl Engelliyor ve Toplumu Tehdit Ediyor’ adlı kitabını basmayan yayınevine dava açtı.

İSLAM karşıtı tutumları ve açıklamalarıyla büyük tepki çeken Thilo Sarrazin ile Bertesmann Grubu’na ait Random House Yayınevi, Sarrazin’in ‘Düşmanca Devralma - İslam Gelişimi Nasıl Engelliyor ve Toplumu Tehdit Ediyor’ adlı kitabını yayınlamak için sözleşme imzalamıştı. Yayınevi, sözleşme gereği Sarrazin’e iki kez de ödeme yaptı. Bunun üzerine Sarrazin yazdığı kitabın taslağını yayınevine teslim etti. Ancak taslağı inceleyen yayınevi, kitabı yayınlamaktan vazgeçti. Neden basmadığını da devam eden mahkeme sürecini gerekçe göstererek açıklamadı. Ancak kitabın içeriğinin İslam karşıtı ve düşmanlığa yol açmasından duyulan endişeyle basılmadığı belirtiliyor. Random House Yayınevinin, İslam karşıtlarının daha da seslerini yükseltmesinden çekindiği sanılıyor.

ÖNCEKİ KİTABI ÇOK TARTIŞILMIŞTI
Sözleşme imzaladığı halde kitabı basılmayan Sarrazin ise hem kitabın basılması hem de tazminat talebiyle yayınevine dava açtı. Taraflar arasındaki davanın ilk duruşması pazartesi günü Münih Eyalet Mahkemesi’nde görülecek.
Sarrazin, daha önce de ‘Almanya Kendisini İmha Ediyor’ adlı bir kitap yazmıştı. Sarrazin’in ırkçılık ve İslam düşmanlığı içeren kitabı en çok satanlar arasına girmişti. Kitap yüzünden ülke genelinde büyük tartışmalar yaşanmış, birçok şehirde Sarrazin’e karşı protesto düzenlenmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle