GeriAvrupa Şarkıcı başkan, hemşerisi bakanı zor durumda bıraktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarkıcı başkan, hemşerisi bakanı zor durumda bıraktı

Şarkıcı başkan, hemşerisi bakanı zor durumda bıraktı

İkisi de Bavyeralı. Horst Seehofer, Almanya İçişleri Bakanı. Josefa Schmid de Bavyera’da 3 bin nüfuslu Kollnburg kasabasının fahri belediye başkanı ve şarkıcı. Josefa Schmid şimdi hemşerisi İçişleri Bakanı’nın koltuğunu sallıyor.

ALMANYA’da ortaya çıkan binlerce mültecinin sığınma başvurusuna inceleme yapılmadan onay verildiği skandalı, İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile küçük bir kasabanın fahri Belediye Başkanı Josefa Schmid arasında siyasi çatışmaya dönüştü. 

Federal Göç ve Mülteci Dairesi’ne bağlı Bremen şubesinin, yetki alanında olmamasına rağmen 3 bin 332 sığınma başvurusuna onay verdiğinin ortaya çıkması, bu çatışmanın tetiğini çekti. Bremen Göç ve Mülteci Dairesi yetkilisi Ulrike B. hakkında yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma yürütülüyor. Görevden alınan Ulrike B.’nin yerine olayı incelemesi için 44 yaşındaki Kollnburg fahri Belediye Başkanı Josefa Schmid görevlendirildi. Schmid, Bavyera’da geleneksel kadın giysili şarkıcı olarak da tanınıyor.

Şarkıcı başkan, hemşerisi bakanı zor durumda bıraktı

99 SAYFALIK RAPOR
Josefa Schmid, Bremen’de incelemeleri yaptıktan sonra buradaki yolsuzluk üzerine 99 sayfalık bir rapor kaleme alıyor ve bunu Federal Göç ve Mülteci Dairesi’nin Nürnberg’teki merkezine gönderiyor. Ancak merkezden cevap alamıyor. Schmid bunun üzerine İçişleri Bakanı Seehofer’le görüşmek istiyor. Defalarca bakanlığı arıyor ama bir türlü Seehofer’e ulaşamıyor. Çaresiz kalan Schmidt, kendi ifadesine göre Seehofer’in cep telefonuna “Acilen görüşmemiz lazım...” diye mesaj atıyor. Yine karşılık bulmuyor. Ardından Seehofer’in müsteşarı Stefan Mayer’i arayıp durumu anlatıyor ve raporu ona da gönderiyor. Müsteşar Mayer, 48 saat içinde Seehofer’le birebir görüşüp durumu anlatacağı sözü veriyor. Ancak bundan da bir sonuç çıkmıyor.

Şarkıcı başkan, hemşerisi bakanı zor durumda bıraktı

Bakan Seehofer, rapordan 14 gün sonra haberi olduğunu, müsteşar Mayer ise fahri Belediye Başkanı Schmid’e 48 saat içinde diye bir söz vermediğini savunuyor.
Mayıs ayı başında ayrıca Bremen’deki görevinden geçici olarak tekrar Bavyera’ya geri gönderilen Schmid, şimdi karara karşı dava açmaya hazırlanıyor. Josefa Schmid, ekimde yapılacak Bavyera Eyalet Meclisi seçimlerinde Hür Demokrat Parti’den (FDP) aday. FDP Genel Başkanı Christian Lindner, olayın araştırılması için Federal Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasıyla tehdit etti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle