Şarkı söylemeye çalışan fetüsler

Hürriyet Haber
08.10.2015 - 12:19 | Son Güncelleme:

İspanya’nın Barcelona kentindeki Marques enstitüsünden bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırma, 16 haftalık fetüslerin duyma yetisine sahip olduğunu ortaya koydu.

Araştırma kapsamında 14-39 haftalık hamile kadınların vajinalarına yerleştirilen özel bir cihazla vücutlarının içinde müzik çalındı ve fetüslerin bu müziğe verdiği tepkiler ultrason yöntemi ile gözlemlendi.

Fetüslerin kulaklarının hamileliğin 14. Haftasında tamamen geliştiğini hali hazırda bildiklerini ancak bir fetüsün duyma yetisini en erken 18 haftada kazandığını düşündüklerini belirten uzmanlar, bu deneyde 16 haftalık fetüslerin çalınan müziğe doğrudan tepki verdiğini gözlemlediklerini söyledi.

Şarkı söylemeye çalışan fetüsler

Uzmanlar, fetüslerin annelerinin vücudunun içinde çalınan Johann Sebastian Bach’a ait klasik müzik parçasını duyduklarını ağız ve dudaklarını sanki konuşmak ya da şarkı söylemek istiyormuşçasına hareket ettirdiğini söyledi.

Araştırmacılar bu keşif sayesinde hem fetüslerin sanılandan çok daha erken duymaya başladığını öğrenmiş olduklarını hem de fetüslerin kulak sağlığı ile ilgili yeni testler geliştirme imkanını elde ettiklerini söyledi.

Araştırma sonuçları Ultrasound isimli akademik dergide yayınlandı.

Etiketler: bilim insanları , fetüs
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı