Sandıktan Sol Partili başbakan mı çıkacak

BERLİN
12.09.2014 - 00:33 | Son Güncelleme:

ALMANYA'nın Brandenburg ve Thüringen Eyaletlerinde pazar günü seçimler yapılacak. Thüringen’de CDU ile yarışan Sol Parti'nin, ilk kez bir başbakan çıkarma şansı oldukça yüksek gözüküyor.

Thüringen'de seçmenlerin yüzde 38’i kararsız. Kamuoyu yoklamalarına göre iktidardaki CDU’nun yüzde 36 oy alması bekleniyor. İktidar ortağı Sandıktan Sol Partili başbakan mı çıkacakSPD’nin oyları ise yüzde 16 civarında. Eyalette en büyük ikinci parti olan Sol Parti'nin oyları ise yüzde 28... Bu eyalette Sol Parti'nin ilk kez başbakanlığı alma ihtimali ise oldukça yüksek. SPD, CDU yerine Sol Parti ile koalisyon yapma eğiliminde. SPD'nin Sol Parti ile ortaklık kurmak istemesi durumunda Sol Partili Bodo Ramelow, bu partinin ilk başbakan olarak tarihe geçecek.

AfD OY PATLAMASI

Brandenburg Eyalet meclisi seçimlerinde 11 parti yarışacak. Anketlere göre SPD yüzde 31 oy oranıyla ilk sırada... CDU yüzde 27, Sol Parti'nin yüzde 22 görünüyor. Yeşiller'in barajı geçmesi bekleniyor. FDP’nin hem Brandenburg'ta hem de Thüringen'de meclise girmesi çok zor. Her iki eyalette de sağcı AfD'nin meclise gireceği tahmin ediliyor. Başbakan Angela Merkel'in 'tüm partilerin problemi' diye tanımladığı AB karşıtı sağcı AfD'nin Brandenburg'da yüzde 5 dolayında, Thüringen de ise yüzde 9 oranında oy alması bekleniyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı