GeriAvrupa Samanlıktan servet çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samanlıktan servet çıktı

Samanlıktan servet çıktı
refid:29836383-spot ilişkili resim dosyası

Amasya’da bir samanlıkta 25 yıldır çürümeye terk edilen klasik otomobil, baştan aşağı yenilendi. Sekiz ay öncesine kadar hurdayı andıran otomobilin değeri şimdilerde 100 bin doların üstünde.

Bol nikelajlı, göz alıcı renkleri, gösterişli tasarımı ve heybetiyle bir döneme damga vuran klasik otomobiller, yıllar geçse de en gözde haliyle trafikte seyrediyor. Eski filmlerde hayranlıkla izlediğimiz klasik otomobillerin bir çoğu tarihin tozlu sayfaları arasında kaybolup giderken, kimisi de hurda olmaktan kurtarılarak eski günlerine tekrar dönüyor. İşte bu şanslı otomobillerden biri de 1963 model Chevrolet İmpala.

Samanlıktan servet çıktı

Klasik otomobillerin önemli markalarından Chevrolet’in 1950’li yılların sonlarına doğru ürettiği modellerinden olan İmpala serisi klasikler arasında yer alıyor.

Chevrolet İmpala’yı sıfır kilometre olarak alan Amasyalı bir işadamı, efsane otomobili uzun yıllar kullandıktan sonra memleketinde bir samanlığa terk etti. 25 yıldır samanlıkta unutulan otomobil adeta hurdaya döndü.

Samanlıktan servet çıktı


İsminin açıklanmasını istemeyen işadamı, torununa doğum günü sürprizi için İmpala’yı samanlıktan çıkardı. Her yeri paslanan, döşemeleri parçalanan ve adeta hurdaya dönen otomobil, Çorum’da faaliyet gösteren VIP Dizayn isimli firma tarafından yeniden ayağa kaldırıldı.

8 AYDA YENİLENDİ

Efsane otomobil, tam 8 aylık bir çalışmanın sonunda ayağa kaldırılabildi. Amerika’dan getirilen orijinal parçalarla yenilenen İmpala, son haliyle lüks otomobilleri bile kıskandıran güzelliğe sahip.

Restore çalışmalarının ardından 52 yaşındaki otomobil Çorum’un en işlek caddesi üzerinde sergiledi. İki günlük sergileme boyunca yüzlerce kişi ihtiyar delikanlıyla fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

Samanlıktan servet çıktı

Otomobilin ilk geldiğinde çok kötü bir durumda olduğunu anlatan VIP Dizayn Tanıtım ve Pazarlama Müdürü Hüseyin Çalışkan, 8 aylık çalışma boyunca her parçasını tek tek elden geçirdiklerini açıkladı.

Aracın yüzde 90’ının yenilendiğini ifade eden Çalışkan, halen 50 bin kilometrede olan otomobilin anahtarlarına kadar orijinal olduğunu söyledi.

Samanlıktan servet çıktı


Aracın restoresinde hiçbir yan sanayi ürün kullanmadıklarını aktaran Çalışkan, “Aracı baştan aşağı yenilerken, ihtiyacımız olan tüm parçaları siparişle Amerika’dan getirttik. Tamamı orijinal parça. Otomobil 1963 yılında nasılsa şimdi de öyle. Aracı yenilemek 8 ayımızı aldı. Motor aksamından iç döşemelerine kadar ince işçilikle yeniledik. Böylesi efsane bir otomobili restore etmek bize büyük keyif verdi. 6 silindirli İmpala saatte 180 kilometre hıza ulaşabiliyor. Otomobilin değeri son haliyle 100 bin doların üstünde” dedi.

52 YILLIK EFSANE DOĞUM GÜNÜ HEDİYESİ OLACAK

Otomobilin İstanbul’da yaşayan Amasyalı bir işadamına ait olduğunu anlatan Hüseyin Çalışkan, şunları söyledi: “Müşterimiz isminin açıklanmasını istemiyor. Bu klasik otomobili Almanya’da yaşayan torununa doğum günü hediyesi olarak verecek. Sürpriz olacak. Gümrük işlemleri tamamlandı. Son testlerini de yaptıktan sonra doğum günü hediyesi olarak Almanya’ya gidecek.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle