GeriAvrupa Reddi hakim talebi kabul edilmedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Reddi hakim talebi kabul edilmedi

Reddi hakim talebi kabul edilmedi
refid:27694226 ilişkili resim dosyası

Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin öldürülmesiyle ilgili aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü hakkındaki davanın baş sanığı Beate Zschaepe'nin geçen hafta yaptığı reddi hakim talebinin kabul edilmediği bildirildi.

Münih Yüksek Eyalet Mahkemesi'nde görülen bugünkü davada baş sanık Beate Zschaepe'nin ve NSU terör örgütünü desteklediği gerekçesiyle yargılanan Ralf Wohlleben'in avukatlarının geçen hafta verdikleri reddi hakim talebi reddedildi.

Mahkeme heyeti, heyet başkanı Manfred Götzel'in polis tutanağından yaptığı alıntıların sadece tanığın hafızasına canlılık katmak amacıyla verildiğini belirterek talebin reddedildiğini açıkladı.

Zschaepe ve Wohlleben'in avukatları, mahkeme heyeti başkanı Götzel'in bir tanığın ifadesini kötüye kullanma amaçlı girişimde bulunduğunu ve polis tutanağını kanıt olarak mahkemede kullanmaya çalıştığını ileri sürmüştü.

Zschaepe, davanın başlamasından bugüne kadar altıncı kez reddi hakim talebinde bulundu.

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldüren, çok sayıda soygun yapan NSU terör örgütünün varlığı ve cinayetlerdeki rolü ancak 2011 yılı sonunda ortaya çıkarılabilmişti. NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 2011 Kasım ayında bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettikleri öne sürülmüştü.

Münih'te 2013 yılı mayıs ayından bu yana devam eden davada Zschaepe susma hakkını kullanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle