GeriAvrupa Polonya’dan Netflix’e ‘nazi ölüm kampı’ tepkisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polonya’dan Netflix’e ‘nazi ölüm kampı’ tepkisi

Polonya’dan Netflix’e ‘nazi ölüm kampı’ tepkisi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, küresel internet televizyon ağı Netflix’in nazi ölüm kampı belgeseline tepki gösterdi. BBC’nin haberine göre, Morawiecki, Netflix’in üst yöneticisi Reed Hastings’e yazdığı mektupta, nazi ölüm kampı belgesinde değişiklik yapılmasını istedi.

MORAWIECKI mektubunda, Netflix’in bir yapımında gösterilen haritada yer alan ölüm kamplarının bugünkü Polonya sınırlarında olduğuna dikkati çekti. Bu durumun ‘Polonya’yı ölüm kamplarından sorumlu’ izlenimi yaratacağını savunan Morawiecki, ülkesinin İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından işgal edildiğini anımsattı. Morawiecki, İkinci Dünya Savaşı ve nazi soykırımı ile ilgili gerçeklerin muhafaza edilmesinin önemli olduğunu belirtti. Netflix’teki belirli işlerin büyük oranda yanlış olduğunu ve tarihi yeniden yazdığını ileri süren Morawiecki, mektubuna, 1942’nin sonlarındaki Avrupa haritası ile gönüllü olarak atıldığı Auschwitz Toplama Kampı’ndan kaçışı sonrası anılarını kaleme alan Polonyalı asker Witold Pilecki’nin beyanlarını da ekledi. Morawiecki, “Bu korkunç hatanın istemeyerek yapıldığına inanıyorum” ifadesini kullandı.

NETFLIX: ENDİŞELERİN FARKINDAYIZ
Netflix’ten Reuters’a yapılan açıklamada ise belgeselle ilgili endişelerin farkında olunduğu kaydedildi.
Polonya’da geçen yıl çıkartılan yasa çerçevesinde “Alenen ve gerçeklere aykırı olarak Polonya milletine ve devletine, ‘Üçüncü Reich’ (Nazi Almanyası) tarafından işlenen nazi suçlarından dolayı sorumluluk atfedenlere” üç yıla kadar hapis veya para cezası öngörülmüş, daha sonra İsrail ve ABD’nin tepkileri üzerine üç yıl hapis cezası verilmesi kısmı çıkarılmıştı. Auschwitz-Birkenau kampına gönderilen 1.3 milyon kişiden 1.1 milyonu katledilmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle