GeriAvrupa Polis kundakçıların peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Polis kundakçıların peşinde

Polis kundakçıların peşinde
refid:27143001 ilişkili resim dosyası

Almanya'nın Oldenburg kentindeki Hacı Bayram Camisi'ni 30 Ağustos Cumartesi günü saat 05.00 sıralarında yakmak isteyen failleri yakalamak için polisin çalışmaları sürüyor.

İki kişi oldukları tahmin edilen saldırganlar olay günü beraberinde getirdikleri molotof kokteylini ateşleyerek caminin ön cephesinde cam olan kısma atarak kaçtılar. Camlarının sağlam olması camiyi yanmaktan korudu. Atılan molotof kokteyli sonrası caminin dış cephesinde küçük çaplı hasar oluştu.

HUZURUN BOZULMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Oldenburg DİTİB Hacı Bayram Camisi Dernek Başkanı Mehmet Aydın camilerine yönelik saldırının başta kendileri olmak üzere herkesi şok ettiğini söyledi. Hacı Bayram Camisi'nin bölgenin ilk minareli camisi olduğunu, minarenin Alman dostları tarafından yapıldığını anlatan Aydın, "Camimiz buranın barış ve huzur simgesidir. Bu nedenle bu saldırı bizi derinden üzdü. Kim ve neden bu camiyi yakmak istedi bilmiyorum ama biz bu kentte oluşturulan barış ve dostluk bağının bozulmasına izin vermeyeceğiz. Camiye saldırı sonrası Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay ile Oldenburg Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Gerd Schwandner buraya gelerek bizimle yakından ilgilendiler. Poliste ciddi bir çalışma ve araştırma başlattı. Saldırıyı yapanları şiddetle kınıyor ve biran önce yakalanmalarını umut ediyoruz" dedi.

CAMİYE EK GÜVENLİK KAMERALARI TAKILDI

Cami Dernek Başkanı Mehmet Aydın, caminin sanayi bölgesinde bulunduğunu, bu nedenle sağlam malzemelerden yapıldığını söyledi. Camide güvenlik kameralarının olduğunu, saldırı sonrası birkaç ilave daha yapıldığını anlattı.
Aydın, "Camiye saldırıda bulunan kişiler güvenlik kamerasında görülüyor. Ancak polis soruşturma nedeniyle bu görüntülerin basına vermiyor. Görüntülerde iki kişi gelip camiye molotof kokteyli atıyor. Atılan molotoflara göre caminin kül olması gerekiyordu. Çok şükür hasar meydana gelmedi ve can kaybı olmadı. Bizde camiye ek güvenlik kameraları koyduk" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle