GeriAvrupa "PEGIDA'yı ciddiye almalıyız"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"PEGIDA'yı ciddiye almalıyız"

"PEGIDA'yı ciddiye almalıyız"
refid:27836713 ilişkili resim dosyası

ALMANYA'nın Bavyera Eyaleti Hükümeti Uyum sözcüsü Martin Neumeyer, kendilerini 'Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar' (PEGIDA) olarak tanımlayan grubun ciddiye alınması gerektiğini söyledi.

Güney Almanya Türk Dernekleri Koordinasyon Kurulu (TÜDEK) Genel Başkanı Mahir Zeytinoğlu'nun Goethe Otel'de verdiği Noel davetine katılan uyum sözcüsü, Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Milletvekili Neumeyer, PEGIDA, Mülteciler ve CSU'nun aile içerisinde Almanca konuşması konusundaki çalışmaları hakkındaki görüşlerini anlattı.

"CİDDİYE ALMALIYIZ"

İslam karşıtı gösteriler yapan grubun ciddiye alınmasını gerektiğini anlatan Neumeyer, PEGIDA'nın siyasal bir güç olarak değil, işledikleri konular bakımından ciddiye almak gerektiğini anlatırken, "Bu konuları aramızda tartışmalı, çözümler aramalıyız. Bu insanlarla konuşup endişelerinin yok edilmesi için daha fazla toplantılar düzenleyip, onları bilgilendirmeliyiz" dedi.

Neumeyer, bir süre önce getirilen göçmenlere evlerde Almanca konuşma zorunluluğu önerisini "Çok saçma" olarak nitelendirirken şöyle devam etti:
"Bu kontrol edilemez. Benim hangi dili konuşacağıma kimse karışamaz. Kazakistan ve Azerbaycan gibi ülkelerde yaşayan Alman kökenliler yıllarca süren Sovyet baskısına, Almanca konuma yasağına rağmen hala Almanca konuşabiliyorlar. Bu insanlar, evlerinde bu dili gizli de olsa konuşarak dillerine ve kültürlerine sahip çıkabildiler. Türk ailelerin evlerinde çocuklarıyla Türkçe konuşmaları bu çocuklar için büyük bir şanstır. İki dilli yetişen bu çocukların gelecekleri için iki dillilik büyük bir avantajdır. Şükürler olsun ki bu teklif parti içerisinde hemen düzeltildi. Bu tür fikirlere karşı her zaman mücadele edilmelidir."

"GAZİANTEP MÜLTECİ KAMPINA HAYRAN KALDIM"

Bavyera Eyaleti Hükumeti Uyum sözcüsü Martin Neumeyer, Türkiye'de Suriyeli mültecilerin yerleştirildiği Gaziantep ve çevredesindeki kamplardan övgüyle söz ederken oralarda gördüklerinden çok etkilendiğini söyledi.

Neumeyer, şunları söyledi:
"O kampta 33 binden fazla insan yaşıyor. Çok temiz ve çok iyi organize edilmiş. Bu kadar insana bu tür bir hizmeti Almanya'da vermemiz mümkün olmazdı. Türkiye'nin 1 milyon 600 binden fazla Suriyeliye kucak açması insanlık adına büyük bir harekettir. Almanya da Suriye'nin komşu ülkeleri dışındaki Suriyeli mültecilerin 4'te 3'üne kucak açtı. Almanya'nın daha fazlasını da yapabileceğine inanıyorum. Şu an Almanya'da yarısı yasal yollardan gelmiş 40 bin civarında Suriyeli mülteci yaşamaktadır."

Neumeyer, TÜDEK Genel Başkanı Mahir Zeytinoğlu'nun hediyesi Noel paketini alırken Türkçe teşekkür etti. Sözcü, eyalette yaşayan tüm Türk kökenlilere yeni yıl için iyi dileklerde bulunarak "Bugüne kadar olduğu gibi yeni yılda da kendilerini burada mutlu hissetmelerini ve zamanla Bavyeralı olmalarını diliyorum" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle