GeriAvrupa Pasaport harçları için kanun teklifi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pasaport harçları için kanun teklifi

Pasaport harçları için kanun teklifi
refid:29671296 ilişkili resim dosyası

Yurtdışındaki çok yüksek pasaport harçlarının düşürülmesini öngören yasa taslağı meclise geldi. Taslak, çok pahalı bulunan pasaport harçlarının yarıya düşürülmesini öngörüyor.

Yurtdışında pasaport harçlarının yüksekliği vatandaşların yoğun tepkisini çekiyordu. Bu konuda giden şikayetler üzerine harçların yarıya indirilmesini öngören bir kanun teklifi meclise geldi.

AKP İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun meclise sunduğu kanun teklifi pasaport harç bedelini yarı yarıya düşürmeyi öngörüyor. Yeni düzenleme meclisten geçerse, pasaport harcı 18 yaşından büyükler için yarıya, küçükler içinse dörtte bir oranında düşecek.

Yurtdışında 10 yıllık pasaport harcı 217 Euro, 3 yıllık 164 Euro, 2 yıllık 125 Euro, 1 yıllık 90 Euro ve 6 aylık 72 Euro. Kanun teklifini sunan milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’ye yaptıkları seyahatler vasıtasıyla anavatanla olan bağlarını muhafaza ettiklerine dikkati çekerek, seyahat masrafının azımsanmayacak bir kısmını oluşturan yüksek pasaport ücretlerinin düşürülmesinin bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

10 yıllık bir pasaport için defter ve harç ücreti olarak 600 TL’ye yakın ücretin alındığı ve 4 kişilik bir aile için bu masrafın 2 bin 400 TL’yi bulduğunu belirten Yeneroğlu, Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkelerinde pasaport ücretlerinin çok daha düşük olduğunu, kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda 10 yıllık bir pasaport masrafının 300 liranın altına düşeceğini, 18 yaşından küçük çocuklar için ise 150 TL’nin altında olacağını belirtti.

EKONOMİK KRİZ

Son yıllarda Avrupa’da yaşanan ekonomik krizin bu ülkelerde yerleşik olan Türk vatandaşlarını da büyük ölçüde etkilediğini belirten Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan vatandaşlar için pasaport taşımanın bir nevi zorunluluk olduğunun dikkate alınması gerektiğini ifade etti ve yüksek pasaport harçlarının yurt dışındaki vatandaşların Türkiye ile bağlarını sürdürmelerinin önünde engel teşkil ettiğine vurgu yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle