GeriAvrupa Pasaport çilesi bitiyor!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Pasaport çilesi bitiyor!

Pasaport çilesi bitiyor!
refid:26961185 ilişkili resim dosyası

Atatürk Havalimanı’nda yaşanan ve yolcuların uçak kaçırmasına neden olan pasaport kontrol sıraları bitiyor. Yeni başlanacak sistemde Emniyet Müdürlüğü'nün yüz taraması ve parmak iziyle çalışacak.

Deneme aşamasında olan sistem bu ay sonuna kadar Atatürk Havalimanında uygulamaya başlayacak. Öncelikle 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere dört banko kurulacak. Normal pasaport kabininden bir farkı olmayan yeni sistem, sadece Türk vatandaşları için uygulanacak. Bu sistemde yolcular çipli pasaportlarını sisteme okutarak giriş yapacak. Pasaportunu okutan yolcu Polnet’e bağlanarak yüz ve parmak izi taramasından sonra geçecek.

YENİ KABİNLER BU AY KURULACAK

Türk bir firmanın geliştirdiği yeni sistem bir süredir yapıldığı yerde sanal olarak test ediliyordu. Testler bitince yeni kabinler Atatürk Havalimanına yerleştirilmeye başlanacak. Sistemin test aşamasında Atatürk Havalimanını çok kullanan yolcular arasından seçilen 10 bin kişi sisteme kaydedilerek sanal olarak test edildi.

YÜZ TANIMA SİSTEMİ

E-gate cihazları yüz tarama ve parmak izi sistemiyle çalışacak. Yüz tarama pasaport alırken Emniyet Müdürlüğüne verilen biyometrik fotoğraflar üzerinden yapılacak.

Yolcu pasaport bankosuna pasaportunu okuttuktan sonra kamera sistemiyle yolcunun 360 noktadan yüzünü tarıyor. Ardından taranan yüzün fotoğrafını oluşturan sistem Polnet’e bağlanarak yolcunun sisteme kayıtlı fotoğrafıyla eşleştiriyor. Fotoğraf ve parmak izi eşleşmesi tamamlanınca sistem yolcunun geçişine onay veriyor. E-gate uygulaması sayesinde yolcular hem daha hızlı pasaporttan geçecek hem de eski sitemden çok daha güvenli olacağı iaddia edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle