GeriAvrupa Otoyol ücreti tartışmasına Brüksel'den yanıt geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otoyol ücreti tartışmasına Brüksel'den yanıt geldi

Otoyol ücreti tartışmasına Brüksel'den yanıt geldi
refid:27784289 ilişkili resim dosyası

Brüksel, Almanya'nın Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt'in otoyol ücretlendirmesini yasadışı ilan etti. Dobrindt (CSU) ise Brüksel'den gelen eleştirilerden etkilenmediğini belirterek, "İzlediğimiz süreçte herhangi bir değişiklik söz konusu değildir" dedi.

Ulaştırmadan sorumlu AB Komisyonu üyesi Violeta Bulc, Dobrindt'in tasarladığı otoyol ücreti planlamasının AB yasaları ile bağdaşmadığını yazılı olarak bildirdi.

Denetlenmesi için Brüksel'e gönderilen Alman yasa tasarısının ayrımcılık yasağına uymadığını belirten Bulc, yeni otoyol ücretlendirmesinden daha çok Almanların faydalanacağını, diğer AB vatandaşlarının ise dolaylı yoldan zarar göreceğini kaydetti. Ayrıca yabancılar için tasarlanan kısa sürelik otoyol ücretinin (Vignette) gereğinden fazla pahalı olduğu (2 aylığına 20 Euro, 10 günlüğüne ise 10 Euro) tespit edildi.

Eleştirileri yanıtlayan Dobrindt, planının ayrımcılık yasağına aykırı olmadığını vurguladı ve Almanya'da taşıt vergileri ile altyapı finansmanına katkı sağlandığını hatırlattı.

Ayrıca Alman vatandaşlarının taşıt vergilerini düşürmeyi amaçlayan bir ikinci tasarının çarşamba günü tartışılacağı, konunun daha sonra ise meclise taşınacağı belirtildi.

MERKEL'E SESLENDİ
AB komisyonu, Alman otoyol ücretlendirme planlarını gözetmeye devam edeceğini ifade etti.

SPD Başkanı Sigmar Gabriel, Ulaştırma Bakanının yasa tasarısına inandığını belirterek Dobrindt'i desteklediğini açıkladı. Alman Yeşiller Partisi'nden Valerie Wilms ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'e seslenerek, "Bu çılgınlığa bir an önce son verin" diye çağrıda bulundu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle