GeriAvrupa Örtülüye hizmet vermeyene ceza
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Örtülüye hizmet vermeyene ceza

Örtülüye hizmet vermeyene ceza

Fransa’nın Albi kentinde başörtülü olduğu gerekçesiyle müşterilerine gelen kargoyu teslim etmeyi reddeden gazete bayii görevlisini, ayrımcılık yapmaktan suçlu bulundu.

ALBI Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, başörtülü müşterilerine gelen kargoyu örtüsünü çıkarmadığı sürece teslim etmeyeceğini söyleyen gazete bayii görevlisinin, ‘dini görünüşü nedeniyle bir kişiye ayrımcılık yapmak’ suçunu işlediği belirlendi.
Savcının üç ay ertelenmiş hapis cezası talebinde bulunduğu davada mahkeme, davacı dört kadın ve davaya müdahil olan insan hakları ve ırkçılıkla mücadele derneklerine toplam 9 bin euro para cezası ve tazminat ödenmesine hükmetti.
Yerel La Depeche gazetesi, kargo teslim işlemlerini de yürüten gazete bayii sahibi Marie Pinier’in mahkemede, davacıların yüzünü gördüğünü fakat başlarını da açmasını istediğini söylediğini kaydetti.
2016-2018 yılları arasında meydana gelen olaylarda, şehirde yaşayan dört Müslüman kadına hizmet etmeyi reddeden bayi görevlisinin tavrı tartışma yaratmış, insan hakları dernekleri olaya tepki göstermişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle