GeriAvrupa Orta Afrika Cumhuriyeti’nde maden kazası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde maden kazası

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde maden kazası
refid:27063906 ilişkili resim dosyası

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Ndassima kentinde, Müslüman Seleka milislerince işletilen bir altın madeninde meydana gelen göçükte 27 kişi hayatını kaybetti.

Bölgedeki basın mensuplarına bilgi veren Seleka milislerinin sözcüsü Ahmedinejad İbrahim, "Madenden şimdiye kadar 25 kişinin cesedi çıkarıldı. Ancak halen madende gömülü 2 ceset daha var" dedi.

Ndassima sakinlerinden Ndakakossi Ancelme yaptığı açıklamada, altın çıkarmak amacıyla önceki gün sabah saatlerinde madene giren gençlerin, şiddetli yağış sonucu meydana gelen toprak kayması nedeniyle madende oluşan göçük altında kaldıklarını belirtti.

Yılın bu aylarında sık sık şiddetli yağışlar ve toprak kaymalarına sahne olan Ndassima’da, 2013 yılında yine aynı nedenlerle meydana gelen maden kazasında 52 kişi hayatını kaybetmişti.

Seleka milisleri daha önce Kanadalı Axmin şirketinin bir yan kuruluşu olan Aurafrique tarafından işletilen Ndassima’daki altın madenlerinin denetimi 2013’te düzenledikleri bir saldırıyla ele geçirmişti.

Hıristiyanların çoğunluğu oluşturduğu Orta Afrika Cumhuriyeti geçen yıl Seleka milislerinin, 2003’te darbeyle işbaşına gelen eski Cumhurbaşkanı Hıristiyan Francois Bozize’yi devirerek yerine Müslüman Michel Djotodia’yı getirmesinin ardından büyük bir anarşi ortamına sürüklenmişti.

Ülkeyi saran din temelli şiddet dalgası üzerine Ocak 2014’te görevinden istifa eden Djotodia yerini başkent Bangui’nin eski Belediye Başkanı Hıristiyan Catherine Samba-Panza’ya bırakmak zorunda kalmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle