GeriAvrupa Orban ile birlikte Avrupa’yı yönetme hayali kuruyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orban ile birlikte Avrupa’yı yönetme hayali kuruyor

Orban ile birlikte Avrupa’yı yönetme hayali kuruyor

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, 23-26 Mayıs 2019’da yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine atıfta bulunarak, “Eminim ki birkaç ay içinde Viktor Orban’la birlikte kendimizi Avrupa’yı yönetirken bulacağız” dedi.

İTALYA ANSA ajansının haberine göre, Matteo Salvini, AB Güvenlik ve Göç Toplantısı’na katılmak için gittiği Viyana’da gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. AP hakkında yaptırım prosedürü açılması çağrısı yapan raporu onaylayan Macaristan’a destek veren Salvini, gelecek sene yapılacak AP seçimlerine atıfla “Eminim ki birkaç ay içinde (Macaristan Başbakanı) Viktor Orban’la birlikte kendimizi Avrupa’yı yönetirken bulacağız. Macaristan hükümetine ve halkına yönelik yaptırımlar siyasi bir eylem, değişmeyi kabul etmeyen sol görüşlü Avrupa’nın bir çılgınlığı” dedi.

‘ALMANYA YARDIM EDERSE’
Almanya ile ülkesi arasında göçmenlerin dönüşüne ilişkin muhtemel anlaşmaya da değinen Salvini, AB’nin Akdeniz’de insan kaçakçılığı ve düzensiz göçle mücadele için başlattığı ‘Sophia Operasyonu’nun’ şartlarının revizyonuyla ilgili Almanya’nın yardım etmesi halinde anlaşmayı imzalayacaklarını söyledi.
Almanya’nın kabul edeceği her bir kurtarılan göçmen için bir tanesini geri gönderebileceklerini vurgulayan Salvini, “Almanya, bize Sophia misyonunun kurallarını değiştirmek konusunda yardım ederse, anlaşma imzalanacak. Çünkü Renzi hükümeti (önceki hükümetin büyük ortağı sol görüşlü Demokrat Parti’nin eski lideri Matteo Renzi) yüzünden, Sophia misyonuyla 45 bin kişi İtalya’da karaya çıktı. Anlaşmayı imzalamaya hazırım ama bizim için de faydalı olmalı” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle